Stát se plátnem může změnit život

Praha – Tetování je řemeslo, ale může být i uměním. Svou tvorbou o tom přesvědčuje Lukáš Musil aka Musa, který před pár lety pověsil na hřebík dráhu hokejisty a během krátké doby si získal pověst jednoho z nejlepších a zároveň nejvyhledávanějších tatérů.

„Tetování bylo svázané tradiční estetikou a nejednou přišli lidi, kteří k němu začali přistupovat volně, hravě. Zdánlivě to vypadá i amatérsky, pro někoho třeba neumětelsky, ale je za tím hodně práce a vykreslená linka,“ poznamenal k Musově úspěchu Michal Burda ze studia Tribo.

V něm Musa nejen pracuje, ale do 30. dubna jsou tu na komorní výstavě k vidění i fotografie, zachycují jeho tatérské umění. „U Lukáše je poznat vliv malby. Basquiata nebo možná Picassa, zároveň si ale dosadil i něco svého, a tady to nikdo nedělal,“ popsala Musovo umění Bambi Christa, autorka portrétů deseti lidí tetovaných právě Musou.

Forografie Bambi Christy - tetování od Musy
Forografie Bambi Christy - tetování od Musy

„Pustila jsem se do tohoto projektu také proto, abych vyjádřila svojí úctu a respekt umělci, který se snaží bořit jakési pomyslné hranice a klienta používá spíše jako plátno,“ píše Christa, která se Musovým „plátnem“ také stala, v doprovodném slově k výstavě nazvané A tolik bych si přál, aby to pochopili.

Malířství a tatérství se v mé práci prolíná, připouští i Musa. Určitý rozdíl mezi nimi ale vnímá. „Plátno je totální svoboda, u tetování musíš počítat s tím, že ten dotyčný s ním bude žít celý život, musíš být maximálně empatický a trochu potlačit svoje ego,“ říká.

Tatérství mu prý umožnilo poznat spoustu zajímavých lidí, které spojuje vedle specifického tetování i specifický pohled na svět. „Hodně lidí bere tetování jako šperk, jako nějaký doplněk, ale znám spoustu lidí, kteří se za mnou vrátili a řekli mi, že jim to tetování změnilo život,“ prozradil Musa.

Video Lukáš Musil
video

Lukáš Musil

Lukáš Musil

Profesionální dráhu hokejisty pověsil na hřebík, když se rozhodl být tatérem. Za což je mu jistě vděčná řada těch, kteří od něj na svém těle nosí tetování. Lukáš Musil neboli Musa si během krátké doby získal pověst jednoho z těch nejlepších a zároveň poté i nejvyhledávanějších. Přinášíme jeho portrét.

Tetování