S ledovým klidem v horké akci

Will původně přijel z Wall Streetu (kde se mu právě moc nedaří) do Španělska na rodinnou dovolenou. Ale pak ho vážně naštvali, protože si (kvůli jednomu pošahanýmu kufříku, který chtějí zpátky) z táty udělali terč, unesli mámu, bráchu a jeho holku – a dovolená byla v čudu. A parchanti, co to udělali, jdou i po něm. Pro profesionální zabijáky by měla být kancelářská krysa Will snadný terč. Ale to se přepočítali! Henry Cavill, který Willovi vdechl život, má totiž v současné době slušně natrénováno (neboť se připravuje na roli nového Supermana) a také Will to má v genech (protože jeho otec je speciální agent CIA). A právě v tom je ten problém – neboť táta asi něco zvoral a nechtěně se namočil do vysoké hry, na kterou (při vší úctě k Bruci Willisovi), už prostě neměl. A vydřený Will to musí vzít tentokrát za něj! Na to, že to je „inkoust“ ze City, si nevede vůbec špatně. Je to prostě talentovaný klikař, s čímž profesionální bouchači a čističi ve vládních službách nepočítali.

A to je škoda pro ně a dobře pro milovníky jednoduché, prefabrikované akční klasiky, když jim nebude (alespoň moc) vadit pocit, že něco takového už někdy někde viděli. Příběh, který zní jako tisíckrát ohraná deska se točí kolem honby za tradičním kufříkem (kolikrát už jsme s ním zdrhali), ve kterém je něco, po čem všichni pasou, ale vy stejně nevíte, co to je. Ale vlastně to ani není podstatné. V tomhle filmu vlastně nic není obzvlášť podstatné, neboť je uštrikován ze sledu, často sice brutálně nelogických a křiklavě nevěrohodných (ale místy docela slušně natočených) akčních scén, které jsou navěšeny na v zásadě tupý a plochý příběh, jenž tu vskutku slouží spíše jako věšák na triko propocené v posilovně nežli solidní klenba, z níž vyrůstá originální a smysluplný děj.

„Jsi skvělý syn a zvládneš to!“

žene do akce svého, v branži absolutně neotrkaného syna Willa táta Martin, což je vzhledem k tomu, kdo jsou ti, co vězní jeho rodinu, vynesení ortelu smrti. A vám dochází, že po kratičkém prologu, jehož klíčovým úkolem je dostat všechny figury do stejného místa (na palubu plachetnice, kotvící u španělského pobřeží), už půjde jenom do tuhého a snímek se začne tvářit jako akční pecka, kterou by, po eliminaci scenáristických lapsů a nelogičností, mohl klidně být. Táta něco podělal a také za to zaplatí, což postihne i vás, protože si podmračeného Bruce Willise (který je tu věrohodně a interesantně naštvaný i nabušený) neužijete tolik, jak jste původně doufali. Plní tu totiž spíše roli „předskokana“, rozjíždí to pro (proti němu přece jen subtilního) Henryho Cavilla, který prostě nemá (ani nemůže mít) jeho auru zabijáka nechutných parchantů, kteří si o to stejně koledovali.

S ledovým klidem
S ledovým klidem
Více fotek
  • S ledovým klidem zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348294.jpg
  • S ledovým klidem / Sigourney Weaverová zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348289.png
  • S ledovým klidem / Bruce Willis, Caroline Goodallová zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348288.png
  • S ledovým klidem zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348293.png

A tak většinu snímku před nimi vyděšeně zdrhá, což činí již takhle toporný titulek snímku ještě navíc zcela absurdním. Na tom, že už dávno není v penálu, mají zásluhu jednak upachtění a kreativní slabingři scenáristé, kteří ho potřebují dostrkat až do finále, a jednak jistá půvabná Španělka Lucia, kterou si záporáci hodlají nechat na pak, takže zatím může Willovi helfnout. Ostatní figury se upoceně snaží přežít v druhém sledu, kterému dominuje vražedná mrcha Sigourney Weaverová a její slizký poskok, jenž zabíjí, na co mu ukáže. Sigourney s bouchačkou vypadá docela věrohodně, nehledě k tomu, že s ní umí i zacházet (i když se v duchu ptáte, zdali má právě tohle stará dobrá Ripleyová zapotřebí). A poslední, co jejímu slizounovi prolétlo před smrtí hlavou, byl údiv, jak je možné, že ze všech chlápků, kteří ho kdy chtěli zabít, se to povedlo právě téhle nule Willovi. A nediví se sám, neboť i vy si při pohledu na to, jak snadno se před vašima očima rodí nový akční hrdina, tenhle pocit párkrát zažijete.

„Zítra bude dobrý vítr“

je další osudově prorocká replika mazáka taťky, přestože mu jeho profesionální instinkty možná již od začátku signalizovaly, že sám si už dlouho foukat nebude. Troufám si tvrdit, že to je škoda, protože svůj part rozjel slibně, a když ubíjí hajzla dveřmi auta, nemusí mu pomáhat gerojš ani milosrdný střih, aby bylo vidět, že má pořád ještě páru. Ale na plakátu je k nepřehlédnutí a o to tu zřejmě šlo především.

S ledovým klidem / Henry Cavill
S ledovým klidem / Henry Cavill
Více fotek
  • S ledovým klidem / Henry Cavill zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348282.png
  • S ledovým klidem / Emma Hamiltonová, Henry Cavill zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348284.png
  • S ledovým klidem / Henry Cavill zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348281.png
  • S ledovým klidem / Colm Meaney, Henry Cavill zdroj: Bontonfilm http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3483/348283.png

Sympatický Henry Cavill (myslím si) na takovouhle akční nálož ještě nemá, ale dělá, co může a musí, podle místy poněkud dementního scénáře, jenž ho nutí střídavě padat z vražedné výšky (nestihl jsem to přesně spočítat, ale bylo to něco mezi třemi a čtyřmi patry) a vzápětí v pohodě odjet na motorce nebo se čirou náhodou seznámit s nevlastní ségrou, která je mu při hoňkách v uličkách Madridu vydatnou pomocnicí. Co mrví řídký scénář, vyvařený ze zbytků jiných akčňáků, do jisté míry napravuje francouzský režisér s africkými kořeny Mabrouk El Mechri, který po vlažném debutu Virgil natočil fiktivní příběh Jeana-Clauda Damma JCVD, z něhož se všichni zfamfrněli a který mu nepochybně přihrál i nabídku na tenhle projekt. A tuhle šanci pracovat s etablovanými hvězdami a slušným rozpočtem ustál. Dokáže držet tempo v akci i v mezihrách, jeho režie je dynamická a vzbuzuje dojem jakési permanentní jízdy, kde dochází k neustálým zvratům a vše je v pohybu.

Tahle žánrovka není ovšem žádná superpecka a nepřináší nic, co by tady už někdy nebylo. Ale těm, kteří mají tenhle šálek akční kávy rádi, v zásadě nabízí slušný standard. Berte, nebo nechte být. Dvě hodiny slušné akce pospojované jednoduchým dějem, o kterém nemá cenu přemítat, protože jeho jediným úkolem je držet ji nějak pohromadě. A to se vlastně docela podařilo.

THE COLD LIGHT OF DAY (S ledovým klidem). USA 2011, 120 min., české titulky, od 12 let, 2D. Režie: Mabrouk El Mechri. Scénář: Scott Wiper, John Petro. Kamera: Remi Adefarasin. Hudba: Lucas Vidal. Hrají: Henry Cavill (Will Shaw), Bruce Willis (Martin Shaw), Sigourney Weaverová (Jean Carracková), Joseph Mawle (Gorman), Caroline Goodallová (Laure Shawová), Rafi Gavron (Josh Shaw). V kinech od 12. dubna 2012.