Rowlingová připravuje encyklopedii světa Harryho Pottera

Londýn - Britská spisovatelka J. K. Rowlingová připravuje encyklopedii světa mladého kouzelníka Harryho Pottera. Veškeré zisky z prodeje chystané knihy hodlá věnovat na charitu. Rowlingová mluvila o možnosti sepsání potterovské encyklopedie už v minulosti. Poté se ale rozhodla odpočinout si od světa kouzel a napsala svůj první román pro dospělé The Casual Vacancy (Prázdné místo), který by měl přijít na pulty letos v září.

„Třináct let po vydání první knihy o Harrym Potterovi mě stále těší a ohromuje zájem, který o mé dílo vznikl. Dostávám stále stovky dopisů každý týden od fanoušků, kteří jsou stále nadšení a chtějí víc,“ říká Rowlingová.

Nyní se spisovatelka ke spekulacím o encyklopedii vyjádřila na své internetové stránce. „Dlouhou dobu jsem encyklopedii Harryho světa slibovala a teď jsem na ní začala pracovat,“ uvedla. „Část z ní už tvoří obsah Pottermore.“ Pottermore.com je webová stránka, na níž si lze koupit elektronickou verzi sedmidílné potterovské série. Fanoušci mladého kouzelníka tam také najdou doplňující materiál ke knihám.

Na webu Pottermore se Harryho fanoušci můžou ponořit do světa, ve kterém se prolnou jejich vlastní nápady s neuveřejněnými příběhy od samotné Rowlingové. Na webu se čtenáři mohou například těšit na dokončení příběhu Petunie, Harryho nevrlé tety.

Knihy o Harrym Potterovi se staly obrovským hitem a ve světě se jich prodalo přes 400 milionů výtisků. Lze očekávat, že fanoušci budou mít zájem i o encyklopedii, zisky z jejího prodeje si ale Rowlingová nechce nechat. „Až skončím, věnuji všechno, co vydělám, na charitu,“ uvedla.

Další román z kouzelného světa není vyloučen

Spisovatelka se také vyjádřila ke spekulacím, zda nenapíše i nový román z prostředí kouzelného světa. „Vždy jsem odmítala odpovídat na tuto otázku slovem nikdy, protože si myslím, že by bylo hloupé vyloučit něco, co bych za pár let mohla chtít udělat,“ uvedla. „Momentálně ale nemám v plánu napsat nový román o Harrym Potterovi a myslím, že jsem Harryho příběh v sedmi publikovaných knihách uzavřela,“ dodala J. K. Rowlingová.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce