Jack Nicholson - o rok starší, ale stále v kurzu

New York - Krutě zlomyslný úsměv v bíle pomalované tváři Jokera, McMurphyho opovážlivý postoj v prostředí psychiatrické léčebny nebo pesimistický bručivý spisovatel Melvin – ty všechny spojuje vynikající herecké umění Jacka Nicholsona. Publikem milovaný a cenami ověnčený Američan z New Yorku se narodil 22. dubna 1937. Šarm ani chuť do života ale stále neztrácí. 

Každý někde začíná. Přesto někoho překvapí úsměvné zjištění, že dnešní herecký idol začínal u filmu v osmnácti letech jako obyčejná „holka pro všechno“, a to konkrétně v animačním oddělení studia MGM. To pro něj muselo být lehce frustrující, protože jak sám říká, nesnáší rady, pokud to není zrovna on, kdo je udílí.

Svým prvním hereckým výkonem v hlavní roli v kriminálce Ufňukaný zabiják příliš neoslnil. Na popularitu si musel počkat až do roku 1969, kdy získal roli v road movie Bezstarostná jízda, která mu zároveň vynesla první oscarovou nominaci. 

Herec Jack Nicholson
Herec Jack Nicholson

Diváci si jej však spíš vybaví třeba z thrilleru Osvícení či z filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Tentokrát mu již zlatá soška neunikla. Jeho rozrůstající sbírku postupně doplnili další Oscaři za ztvárnění vysloužilého astronauta v dramatu Cena za něžnost a za zmíněného spisovatele Melvina v komedii Lepší už to nebude. V roce 2007 obdržel Zlatý glóbus za celoživotní přínos v branži. Nicholson „fušoval“ i do režírování, jenže slabé odezvy jím natočených snímků potvrdily, že by se měl raději držet herectví. 

Ačkoliv se o Nicholsonovi šíří kdejaké pověry, on sám stojí nohama na zemi. „Nechci, aby se se mnou zacházelo jako s Lincolnovým památníkem. Jsem herec jako každý jiný. A většinou, když hraju nějakou roli, napadají mě jiní herci, kteří by to zahráli líp,“ prohlásil. Také tvrdí, že jeho kariéra nikdy nezávisela na explozích a pyrotechnice, což může být narážka na některé bezduché akční snímky. 

  • Jack Nicholson a Louise Fletcherová ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem
    Jack Nicholson a Louise Fletcherová ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem zdroj: ČT
  • Udílení Oscarů - tvůrci a herci filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (režie: Miloš Forman)
    Udílení Oscarů - tvůrci a herci filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (režie: Miloš Forman) zdroj: ČT

Čilého pětasedmdesátníka činí přitažlivým i jeho podivný životní příběh. Teprve pár let před čtyřicátými narozeninami totiž od vlezlého novináře zjistil, že jeho sestra je ve skutečnosti jeho matka. Porodila Jacka coby teenagerka, a tak jej na výchovu svěřila k jeho babičce, která se tak pro něj snadno stala matkou. V jejím kadeřnickém salónu se prý navíc naučil elegantnímu chování k ženám. Není tedy divu, že má hollywoodská hvězda celkem pět dětí s pěti různými partnerkami.

Pověst Casanovy na sebe nenechala dlouho čekat. Mimo přezdívky svůdníka si ale vysloužil i titul nejoblíbenějšího filmového psychopata. Poslední snímek zatím Nicholson natočil v roce 2010. Zájem o něj tedy neopadá ani ve starším věku.