Mikoláš Aleš: Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem

V pořadí již šedesátý díl seriálu Národní galerie nikdy nezavírá nás opět zavede do Sbírky umění 19. století. Tentokrát se společně s kurátorkou Kristýnou Brožovou podíváme na dílo slavného českého malíře, kreslíře, dekoratéra a ilustrátora Mikoláše Alše. Když zazní jeho jméno, většině z nás se vybaví Špalíček, Alšovy ilustrace národních písní a říkadel z roku 1906. My se však vrátíme do mladých let umělce a budeme se podrobněji věnovat jeho dílu s názvem Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem.

Na obraze lze spatřit výjev z roku 1469 po bitvě u Vilémova, jejíhož vítěze můžeme určit na první pohled. Jiří z Poděbrad je zde zobrazen jako vznešený, hrdý král, který si nyní bude moct diktovat podmínky, Matyáš spíš jako divoký Maďar s trošku úskočným pohledem. Mikoláš Aleš, jenž si zvolil námět z historie, aby tak získal akademické ocenění, zde pracoval se zažitými nacionalistickými stereotypy.

Video Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Setkání Jiřího z Poděbrad s Mikolášem Korvínem
video

Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Setkání Jiřího z Poděbrad s Mikolášem Korvínem

Kristýna Brožová je absolventkou bakalářského studia dějin umění na Filozofické fakultě UK v Praze, v současné době je studentkou navazujícího magisterského programu. Od roku 2010 externě spolupracuje s Národní galerií v Praze jako kurátorka pro edukační činnost.

Do prostor Národní galerie v Praze se podíváme opět v neděli 29. dubna. Kurátor Sbírky starého umění Tomáš Hladík tentokrát pohovoří o soše sv. Izidora Madridského od Jana Jiřího Bendla. Všechny předešlé díly naleznete zde.