Herci se zabydleli na tribunách bazénu i v jeskyni

Brno – Na neobvyklých místech se o víkendu odehrály premiéry představení studentů JAMU a brněnského divadla d´EPOG. Režiséři zasadili své inscenace do prostorů městského plaveckého stadionu a jeskyně Výpustek v Moravském krasu.

Inscenace Ninivea brněnského divadla d´EPOG přivede publikum na plavecký stadion Lužánky. Tribuny se mění na kulisy městečka Ninive, kde herci rozvíjí spektrum vlastností každého z obyvatel a provádí diváka cestou očišťování od hříchu. 

Právě téma duševní i tělesné očisty je důvodem, proč divadlo inscenaci zasadilo do prostředí bazénu. „Herci absolvují šestiměsíční intenzivní trénink a všechno, co vzniklo a z čeho se vyvinul tvar Ninivea, je výsledkem linie dramaturgie herce,“ dodala režisérka představení Lucia Repašská.

Video Reportáž Zuzany Neuvirtové
video

Reportáž Zuzany Neuvirtové

Netradiční místo si pro své absolventské představení vybrali i studenti JAMU. Inscenaci Domov dobrovolného otroctví zasadili do kulis jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Režiséři do hry zapracovali i historii jeskyně, která v minulosti sloužila jako atomový kryt nebo továrna na letecké motory.

Podle režiséra Ivana Buraje se stala tématem hry naše současnost a možnosti totalitarismu: „Shledáváme ho třeba v institucích, jako jsou nadnárodní společnosti a jednou z nich je IKEA.“ V první části jeskyně před diváky ožijí děti z oblíbené knížky od Astrid Lindgrenové, ve druhé už je potkají poněkud odrostlé a zasažené krizí současnosti.