Stovky autorů, 12 galerií, Josef Sudek - začíná Prague Photo Festival

Praha - Fotografické výstavy, přednášky nebo třeba vzpomínání na Josefa Sudka přinese pátý ročník Prague Photo Festivalu. Zahájen bude dnes večer v Centru současného umění DOX. Součástí festivalu bude i prezentace dvanácti pražských galerií, muzeí a výstavních síní.

Zdroj: Praguefoto.cz Autor: Galerie Montanelli / Stoll & Wachall

V DOXu budou prezentovány originální snímky téměř 200 autorů. Své kolekce autorských fotografií uvedou například České centrum fotografie, Asociace profesionálních fotografů, Galerie Montanelli, Gambit nebo Millennium. Obsáhlá sekce bude věnována i odborným školám, kde se učí nová generace fotografů. Zastoupeny budou práce studentů FAMU, Slezské univerzity Opava nebo Západočeské univerzity Plzeň.

Na výstavě jsou k vidění díla mistrů, jakými jsou Václav Chochola, František Drtikol, Josef Sudek, Jiří Hanke, Karel Cudlín, Antonín Kratochvíl nebo Miroslav Hák. Zároveň s nimi se představí i nejmladší generace českých fotografů, například studenti FAMU.

PRAGUE PHOTO / Drahotín Šulla
Zdroj: Praguefoto.cz
Autor: České Centrum Fotografie / Drahotín Šulla

Prague Photo Festival bude pokračovat po celý květen ve 12 galeriích, muzeích a výstavních síních. Na festivalu bude udělena cena UniCredit Bank Young Prague Photo Award pro mladé fotografy do 35 let.

Výstava je určena také jako prodejní. „Snažíme se, aby se fotografie stala předmětem zájmu sběratelů, tak jako u ostatních výtvarných umění,“ říká kurátor Milan Jaroš.

V rámci doprovodného programu se chystá přednáška fotografky Suzanne Pastorové na téma Identita a sexualita v ženské fotografii nebo vzpomínání na Josefa Sudka s jeho dlouhodobým asistentem, uměleckým fotografem Petrem Helbichem.

Video Rozhovor s Milanem Jarošem a Lucií Mlynářovou
video

Rozhovor s Milanem Jarošem a Lucií Mlynářovou