Brněnská Anna Karenina se ptá: Kam odchází láska?

Brno - Jako „vztahový kabaret“ o milostném vzplanutí a následném ochladnutí pojalo Národní divadlo Brno dramatizaci slavného románu Anna Karenina. Režie se ujal Daniel Špinar, tvůrce, který novým způsobem pohlíží na klasické látky. V této sezoně již uvedl v Redutě svou verzi Valmonta.

Při nastudování románu spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého si divadelníci vybrali dramatizaci současného německého autora Armina Petrase. „Uvádíme ji v české premiéře,“ uvedl překladatel textu a umělecký šéf Reduty Petr Štědroň.

Tolstého román vypráví o síle vášně, která dokáže prorazit hranice společenských konvencí, ale vzápětí uvadá. Hrdinkou je vdaná Anna Kareninová, jež má milostný poměr se svým osudovým mužem - mladým důstojníkem Vronským. Vztah ji ale ničí a uvrhá do zoufalství, jež vede až k fatálnímu konci.

Anna Karenina
Anna Karenina

„Pokud někdo čeká, že inscenace bude klasickým převodem románu, tak bude asi zklamán. Sám pro sebe představení označuji jako vztahový kabaret pro sedm postav,“ uvedl Špinar. Režisér prý v inscenaci hledá odpověď na otázku, kam odchází láska a co se stane s prvotní zamilovaností poté, co vyprchá vášnivé vzplanutí. Historické reálie Ruska 19. století v inscenaci ustupují do pozadí.

Hlavní roli ztvární na prknech Reduty hostující ostravská herečka Tereza Vilišová. Annina manžela hraje v Brně Martin Sláma, Vronského ztvární Jiří Vyorálek. V dalších rolích se představí například Petr Bláha a Gabriela Mikulková. Autorkou scény je Henrich Boráros, kostýmy navrhla Linda Boráros. O hudební doprovod se přímo na jevišti postará Ondřej Merta. Premiéra je v divadle Reduta v pátek 27. dubna.

Anna Karenina
Anna Karenina