Tomáš Hanák je narcis a Jiří Suchý klaustrofobik

Praha - Špičkoví tuzemští interpreti zpívají písně na téma duševních poruch v rámci projektu dvou mladých tvůrců Jana Lstibůrka (hudba) a Robina Krále (texty písní). Ti pro své album nazvané Blázinec získali například legendu divadla Semafor Jiřího Suchého, herce a zpěváka Tomáše Hanáka nebo ikonu trampské hudby Wabiho Daňka. „Vlastně doteď tomu nevěříme, že ti lidi byli totálně vstřícní,“ říká Jan Lstibůrek.

Tomáš Hanák například nazpíval roli narcise, zaujatého sebou samým. Jiří Suchý jako klaustrofobik trpí tísní z uzavřeného prostoru, Wabi Daněk zakouší multifobii a bojí se i vlastních zubů a Bára Basiková je maniodepresivní. „Mně to přišlo nesmírně vtipné. Koneckonců, kdo z nás nemá nějakou psychickou poruchu?“ ptá se Daněk. „To jsou Bohnice na jediné desce, to se mi strašně líbí.“

Kořínky šílenství raší uvnitř nás

„I ve chvíli, kdy si z toho člověk dělá legraci, tak je to vážné,“ připomíná však Robin Král. Album nechce zesměšňovat blázny, spíše se pokouší bláznovství detabuizovat a otevřeně ukazovat jeho barevnost, bohatost i temná zákoutí, tvrdí autoři. Jejich pozornost se dále zaměřila na obsedantně kompulsivní poruchu, bulimii, schizofrenii ale i pedofilii nebo autismus.

„Kořínky šílenství ostatně raší všude kolem nás, respektive především uvnitř nás. Takový Obsedant například je na první pohled docela obyčejný člověk, jen neustále úzkostně kontroluje, jestli náhodou nezapomněl vypnout plyn, když odcházel z domova, nebo jestli opravdu zamknul auto, zhasnul v koupelně a tak dále a dále, až mu z toho jde hlava kolem a z kruhu strachů a obav najednou není úniku,“ píší tvůrci.

Desce Blázinec předcházel stejnojmenný hudebně - divadelní projekt, na kterém autoři spolupracovali s režisérkou a scénáristkou Annou Polívkovou. Album bude nejprve ke stažení na internetu. Potom vyjde na kompaktním disku a nakonec i na vinylu.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny