Redford přivezl Sundance do Londýna, aby promítl prince Charlese

Londýn - Americký herec a režisér Robert Redford přivezl svůj festival Sundance do Londýna jako první zahraniční variaci slavné přehlídky nezávislého filmu. Festival představil londýnskému publiku 14 celovečerních filmů, debaty i koncerty. „Mám prostě pocit, že tu je hlad i po jiném druhu filmů, a ty my reprezentujeme,“ vysvětlil svůj nápad pětasedmdesátiletý Redford, který uvedl například film o ekologických aktivitách následníka britského trůnu prince Charlese.

Redford, který hrál v řadě velkofilmů, zdůraznil, že nemá nic proti Hollywoodu. Chyběla mu však prý větší rozmanitost v hlavním proudu filmového průmyslu, „který je stále centralizovanější a řídí se trhem mládeže“.

Odporoval také britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který nedávno vyvolal rozruch doporučením britským filmařům, aby se soustředili na výdělečné filmy hlavního proudu. „Možná proto je v problémech,“ zažertoval Redford v souvislosti s Cameronovými politickými potížemi v poslední době. „Myslím, že to je velmi omezený pohled a neshoduje se s ním hodně filmařů a umělců,“ dodal.

Redford také v sobotu uvedl premiéru celovečerního dokumentu o ekologických aktivitách následníka britského trůnu prince Charlese. Snímek Harmony: A New Way of Looking at Our World (Harmonie: Nový pohled na svět) natočili Stuart Sender a Julie Bergmanová Senderová.

Klíčovou součástí festivalu byla také hudba. Do neděle v jeho rámci vystoupila skupina Guillemots, irský písničkář Glen Hansard a Rufus a Martha Wainwrightovi. Redford uznal, že vždy nebyl s to odhadnout význam hudebního doprovodu filmu, například ve slavném snímku z roku 1969 Butch Cassidy a Sundance Kid.

„V tomhle filmu hrála hudba ohromnou roli. Tehdy jsem to tak neviděl, protože jsem si myslel, že to je stupidní. Najednou je tam scéna, kdy nějaký chlápek začne zpívat Raindrops keep falling on my head (Kapky deště mi padají na hlavu) a přitom ani nepršelo. No, mohl jsem se mýlit víc?“ řekl Redford v souvislosti se slavnou scénou provázenou písničkou, která pak dostala Oscara.

Americký festival by se mohl postupně rozrůst mimo Londýn i do dalších zemí. „Toto je první krok, pokud to bude fungovat,“ řekl Redford, který festival Sundance založil v roce 1985 jako platformu pro nezávislý film. Festival pomohl nastartovat kariéru takových režisérů, jako jsou Steven Soderbergh, bratři Coenové a Quentin Tarantino.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové