Vášeň k opeře může začít v zákulisí

Praha - Národní divadla v Praze, Brně a Ostravě se společně 12. a 13. května připojí k mezinárodnímu projektu Evropské operní dny a poodhalí divadelní zákulisí. Pořádají se již šestým rokem, letos akci podpoří více než 80 operních domů z 23 evropských zemí. Tématem letošního ročníku je vášeň čili vášeň k opeře.

Přední české scény chtějí mladším generacím, které v současné době v hledištích tuzemských operních domů chybějí, ukázat, že divadlo není mrtvým uměním, ale má svoji sdělovací hodnotu.

„Evropské operní dny jsou pro nás příležitostí představit všechny kontexty operního světa a zároveň nechat divákům nahlédnout do zákulisí našich tří skvostných divadelních budov,“ uvedl ředitel pražského ND Ondřej Černý.

Pražané budou moct zavítat například do divadelních ateliérů na Floře i si prohlédnout budovy Státní opery, Stavovského divadla a „zlaté kapličky“. Po scénách ND půjde také krojovaný průvod. Každý víkendový návštěvník navíc obdrží kupon k zlevněnému nákupu vstupenek na vybraná operní představení.

  • Janáčkovo divadlo
    Janáčkovo divadlo zdroj: Národní divadlo Brno
  • Státní opera Praha
    Státní opera Praha autor: Ondřej Kocourek, zdroj: Státní opera Praha

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě nabídne zvídavým divákům možnost několik hodin před představením Armidy nahlédnout do jindy nepřístupné přípravy operního večera. Zákulisím Divadla Antonína Dvořáka je provedou rytíři křižáci Sven, Dudo a Roger z opery Armida. Chybět nebude ani nekonvenční módní přehlídka nazvaná Ňů fešn šopy, která představí jarní kolekci operních kostýmů.

Brněnské Národní divadlo připravilo projekt Opera Star, který hledá operní talenty v řadách veřejnosti. Vyvrcholí 12. května velkou finálovou show v Janáčkově divadle. Soutěžící budou hodnotit uznávaní operní pěvci Gabriela Beňačková, Peter Dvorský a Aleš Briscein i populární zpěváci Leona Machálková a Marian Vojtko. Vítěz získá možnost vystupovat v opeře ND Brno.

Evropské dny opery iniciovala prestižní asociace Opera Europa, která sdružuje v současnosti více než stovku členů z 35 zemí, mimo jiné i slavné operní domy, jako je milánská La Scala nebo Pařížská národní opera.