Lenka Nová nahrávala ve skříni

Praha – Zpěvačka Lenka Nová, známá z působení v kapele Laura a její tygři nebo z projektů Michala Horáčka Ohrožený druh a Kudykam, vydala po osmi letech nové sólové album nazvané Psí hodina. Album dlouho a pečlivě připravované, plné zajímavých písniček a ženských příběhů, nahrané se špičkovými muzikanty, kde všemu dominuje její skvělý hlas.

„Deska zrála dlouho. Nic, s čím jsme nebyli stoprocentně spokojeni, jsme nepustili dál. Na rozdíl od prvního alba, kde jsme se zcela záměrně žánrově rozkročili, jsme se nyní snažili najít zcela typický zvuk a náladu. Jsou to obyčejné písničky, které jsme oblékli do hezkých zvuků, a to nejen akustických nástrojů. Společným tématem jsou příběhy o různých fázích ženského života – zamilovanosti, manželství, milencích, mateřské lásce, věrnosti, oddanosti, sebelítosti, zaslepenosti, samotě či přátelství,“ říká Lenka Nová.

Zásadním člověkem, který stojí za vznikem desky, je Michal Pelant. Kromě toho, že je výborný kytarista (hraje s Davidem Kollerem), napsal většinu písniček a všechny z velké části zaranžoval. Jednu složil také David Koller. Album dále nahráli samí špičkoví hudebníci: Jakub Vejnar – basa, Roman Vícha - bicí, Beata Hlavenková – klavír, aranže, jiné zvuky, Michal Nejtek – klavír, klávesy, Martin Lehký – kontrabas, Lukáš Pavlík – bicí, Víťa Halška – percussion, Radek Němec – trubka, Honza Šatra – trombon, Radek Kašpar – saxofon, Petr Vošta – banjo. Dalším zásadním mužem je Lukáš Pavlásek, který napsal většinu textů. Po jednom textu napsali Ivan Hlas a Tomáš Roreček.

Přebal alba
Přebal alba

S myšlenkou pojmenovat desku Psí hodina přišel režisér Martin Krejčí. „Od začátku se mi název líbil. Psí hodina pro mě znamená určitý čas, který přináší nevratnou změnu, která ovlivní váš zbytek života. Sama jsem si takovými zvraty prošla, a tak je toto téma pro mě aktuální a silné,“ vysvětluje Lenka Nová. Nápad natočit další sólovou desku totiž přišel během Lenčina těhotenství, které bylo rizikové. „V podstatě celé jsem ho proležela doma na otomanu, cítila jsem se zapomenutá celým světem. První čtyři písničky vznikly ještě před porodem, který jsem, aby to mělo dobrý zvuk a nemusela jsem opouštět byt, nazpívala u nás ve skříni,“ říká Lenka.

3. května v brněnském Metro Music Baru proběhl první křest, který bude následovat další 9. května v pražském Jazz Docku.