Anifilm končí se slibem od ČT

Třeboň - Festival animovaných filmů Anifilm v Třeboni je téměř na konci. Završí ho dnešní slavnostní vyhlášení vítězů. Důvod k radosti ale nemají jen vítězové. Po dopolední besedě o budoucnosti českého animovaného filmu se radovali všichni přítomní čeští animátoři. Díky vstřícnému přístupu České televize a jejím plánům do budoucna.

Česká animovaná  tvorba v posledních dvaceti letech stagnuje. Jedním z důvodů je třeba to, že se animované filmy přestaly promítat v kinech před celovečerními. „Musíme se něčím živit a spoustu lidí to požralo. Někteří se možná k výrobě klasického animovaného filmu nikdy už nevrátí,“ posteskla si animátora Denisa Grimmová. 

Rozvoj a větší podporu animovaného filmu si tvůrci i odborníci slibují hlavně od České televize. Plány na oživení tohoto žánru na obrazovce přiblížil generální ředitel České televize Petr Dvořák: „Do budoucna budeme chtít najít jiné formáty, které bychom chtěli divákům přinést, nejenom Večerníček a celovečerní animované filmy. Jestli se nám to podaří, ukáže čas.“

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Na letošním třetím ročníku třeboňského mezinárodního Anifilmu byla Česká republika zastoupena pouze filmem Tomáše Luňáka Alois Nebel. Festival však předáním cen nekončí, pokračovat bude i zítra, kdy se budou promítat i oceněné filmy.