Rozervaná objetí rozvernost nepředstírají

Pedro Almodóvar je pro část filmového publika originální tvůrce s přídechem génia, pro jiné zdatný manipulátor, který do svých řemeslně vybroušených děl promítá své sexuální frustrace. V každém případě se však jedná o jednoho z nejvýraznějších světových režisérů posledního dvacetiletí. Přesvědčit se o tom mohou diváci ČT2 v pátek 18. 5. 2012, kdy od 22:10 v rámci cyklu Velikáni filmu poběží jeho snímek z roku 2009 Rozervaná objetí.

Ani v tomto díle režisér nevynechává komplikovanou zápletku, která by u jiného tvůrce nutně vyzněla jako značně přitažená za vlasy. Příběh, jak vystřižený z červené knihovny, chytrou režií, výbornými hereckými výkony a dokonalým střihem, Almodóvar povýšil na umělecké dílo.

Filmoví kritici si už zvykli, že tento španělský režisér vždy něčím překvapí, tentokrát přišel s originálním formou, která připomíná takzvaný film noir z éry padesátých let a ve které si pohrává s časovými rovinami i totožnostmi hlavní postavy.

„Almodóvar je tak zvláštní! Při práci ho vidíte den co den, a přesto vás pokaždé zaskočí. Nikdy nevíte, co řekne nebo udělá. Klidně změní v noci před natáčením celou scénu, protože dostane jiný úžasný nápad. Je neskutečně tvořivý a nikdy se nezastaví,“ řekla po natáčení Penélope Cruzová, dlouholetá Almodóvarova filmová múza. 

Režisér Mateo Blanco jedné tragické noci před čtrnácti lety přišel o vše. Osudná autonehoda mu vyrvala z objetí Lenu, herečku, která byla jeho múzou a kterou si vyvzdoroval i za cenu nedokončeného filmu. Po nehodě Mateo oslepne a spolu s kariérou režiséra se vzdá i svého občanského jména. Začíná žít a pracovat jako scenárista pod pseudonymem Harry Caine a na minulost se snaží nemyslet. Slepý, ale stále přitažlivý a energický Harry teď už jen píše scénáře a všemi zbylými smysly si užívá života naplno. Ale pak se jedné noci zraní syn hrdinovy oddané produkční, Harry o něj pečuje a za bezesných nocí u chlapcova lůžka mu začne vyprávět jakoby pro zábavu zdánlivou pohádku: svůj vlastní životní příběh nešťastné lásky, žárlivosti a zrady.

V hlavním příběhu režisér smíchal prvky z thrilleru a červené knihovny, v sekvencích nedokončeného Blancova filmu se dostává i ke crazy komedii, odkazující na jeho první divácky úspěšný film Ženy na pokraji nervového zhroucení. 

Filmový svět tento sebereflexivní odkaz z Rozervaných objetí vnímá především jako poctu kinematografii, filmařům a touze vyprávět. 

Rozervaná objetí /originální název: Abrazos Rotos Los/ – Španělsko (2009) - Lluís Homar a Penélope Cruzová v hlavních rolích, dále hrají: B. Portillová, J. L. Gómez, T. Novas a další. Režie: Pedro Almodóvar (ve španělském znění s titulky).