Tugendhat táhne

Brno - Zájem veřejnosti o prohlídky zrekonstruované vily Tugendhat, která je architektonickou chloubou Brna, neutuchá. Až do července jsou prohlídky objektu plně obsazené. Vila je otevřena od počátku března. Za tu dobu si ji prohlédlo přes 10 000 lidí. Před rekonstrukcí to přitom bylo 18 tisíc za celý rok.

„Věděli jsme, že o prohlídku vily bude mimořádný zájem. Až takový jsme ale nečekali,“ uvedla vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá. První měsíce provozu ukazují, že asi 40 procent návštěvníků je ze zahraničí, a to hlavně z USA, Německa a Francie. Černá předpokládá, že počty cizinců budou s blížící se letní sezonou vzrůstat.

Některé cestovní kanceláře si podle ní neuvědomují, nakolik je zájem o vilu velký. Mnohdy se stává, že přivezou autobus plný cizinců, kteří se dovnitř nedostanou, protože nemají vstup předem zamluvený. I v dešti pak absolvují alespoň prohlídku zahrady s prezentací této funkcionalistické památky zvenčí.

Nově byla v uplynulých dnech na stránkách objektu spuštěna aplikace umožňující rezervaci vstupů do objektu až do konce letošního roku. Černá předpokládá, že se všechna místa brzy zaplní. Denně se koná osm vstupů, přičemž každá skupina má po 15 lidech. Před rekonstrukcí Tugendhat navštěvovalo asi 20.000 ročně, letos jich bude dvojnásobek.

„Dostaneme se tak ale již na hranu toho, co je z hlediska provozu objektu únosné. Vyšší návštěvnost nepovolíme,“ dodala. Od prohlídky vily neodrazuje veřejnost ani poměrně vysoké vstupné. Za hodinovou prohlídku obytných prostor zaplatí příchozí 300 korun. Za 1,5 hodiny dlouhou prohlídku, která zahrnuje i vstup do technického podlaží, pak dá 350 korun. Více než 80 procent příchozích má zájem o dražší variantu.

Nápor návštěvníků ale v opravené vile zanechal první stopy.  Drobně se zvlnilo lino a přímé slunce zase poškodilo tropické dýhy. Opravy památku na týden znovu uzavřely. „Když si představíte, že byste si nechali bytem projít 4 až 5 tisíc lidí, jak by to asi dopadlo. Opravujeme milimetrový oděrky, drobnosti, To je úplně normální proces,“ podotkl architekt Vladimír Ambroz.  

Po krátké odstávce jsou všechny součásti vily znovu opravené.  Odborníci ale počítají s tím, že  jakousi týdenní ozdravnou kůrou bez návštěvníků jen v péči restaurátorů bude muset vila projít každého půl roku.