Once je podle kritiků nejlepším muzikálem sezony

New York/Praha - Nový broadwayský muzikál Once inspirovaný stejnojmenným filmem s Glenem Hansardem a Markétou Irglovou a stavějící na jejich hudbě získal cenu za nejlepší muzikál hned od dvou organizací divadelních kritiků zabývajících se newyorskou divadelní scénou. Ocenilo jej jak sdružení kritiků píšících pro newyorská média, tak sdružení kritiků pracujících pro celonárodní či mimonewyorská média. Druhá jmenovaná organizace muzikál nominovala na celkem sedm ocenění. Nakonec mu udělila tři, když si cenu odnesl ještě režisér John Tiffany a autor libreta Enda Walsh.

„Podle mne je muzikál úspěšný jak u kritiků, tak diváků ze dvou důvodů. Především to je skvělá hudba, a to nemyslím jen hudbu Markéty a Glena Hansarda, jejichž písničky tvoří páteř inscenace, ale i hudba dodaná od jiných autorů. Druhým důvodem je, že se skvělá hudba potkala se skvělým tvůrčím týmem v čele s režisérem Johnym Tiffanym a scenáristou Endem Walshem a skvělí jsou samozřejmě i představitelé hlavních rolí Cristin Milioti a Steve Kazee. Ovšem choregrafie, scéna i všichni herci, kteří hrají, tančí, zpívají, tvoří velice působivý celek,“ podělil se se svými zážitky Marek Irgl, otec a český manažer Markéty Irglové.

„Byl jsem na premiéře. Neočekával jsem, že mě to tak silně zasáhne. Odjížděl jsem tam s obavami, že Broadway onen subtilní příběh přežvýká podle svých pravidel a udělá z toho bombastickou podívanou. Nakonec jsem byl ale velice nadšený, jako ostatně všichni diváci. Potlesk po premiéře byl neutišitelný. To není představení jenom o české emigrantce. Inscenace to posunula trochu jinam a dívčí postava je vlastně zástupcem všech emigrantů ze střední Evropy, kteří hledají štěstí a uplatnění v Anglii nebo Americe,“ doplnil Irgl.

Video Rozhovor s Markem Irglem
video

Rozhovor s Markem Irglem

Kromě ocenění za nejlepší muzikál v noci na dnešek Sdružení newyorských kritiků na své slavnostní recepci v restauraci Angus McIndoe na Manhattanu udělilo ještě cenu za nejlepší hru a nejlepší zahraniční hry. Obdrželi je Stephen Karam za dílo Sons of Prophet (Synové proroka), respektive britská autorka Nina Raineová za hru Tribes (Kmeny).

Muzikál Once patří na Broadwayi k nejúspěšnějším novinkám této sezony. Sklidil velmi pozitivní kritiky a je největším favoritem letošních prestižních divadelních cen Tony. Získal celkem 11 nominací, což bylo vůbec nejvíce. Ceny se budou rozdělovat 10. června.

Nedávno představení získalo také pět nominací na newyorské divadelní ceny Drama Desk Awards, jejichž vítězové budou vyhlášeni 3. června.

Irglová a Hansard dostali v roce 2008 Oscara za nejlepší filmovou píseň. Balada Falling Slowly zazněla právě v nízkorozpočtovém irském snímku Once režiséra Johna Carneyho.

Glen Hansard a Markéta Irglová na brodwayské premiéře muzikálu Once
Zdroj: oncemusical.com