Alexandrovci chystají na Česko „koncertní razii“

Praha – Ruský pěvecký a taneční soubor Alexandrovci poctí svou návštěvou 13 českých měst. V rámci svého historicky největšího turné v Česku odehrají 17 koncertů. Fanoušci armádního sboru by si měli koncert svých idolů dosyta užít – půjde totiž o zdejší poslední vystoupení do roku 2015.

Rusové v květnu vynahradí Čechům dvouleté koncertní odloučení, kdy naposledy zahráli v Holešovicích. O nejlepší sólisty i tanečníky je u nás velký zájem, protože oněch 17 představení vyprodalo téměř všechny lístky.   

Alexandrovce by měl na akcích doprovázet i výjimečný host, zpěvačka Bára Basiková. „Je to hudební těleso, které nemá ve světě obdoby, a pro mě je to úžasná zkušenost,“ řekla. 

Hudební těleso představovalo kdysi oficiální umělecký soubor Sovětského svazu, dnes však už „slouží“ armádě Ruské federace. Členství je podmíněno zásadním požadavkem – Rusové mezi sebe přijímají jedině mužské hlasy. Budoucí pěvce vybírají sice přísné konkurzy, přesto se počet účinkujících rozrostl ke dvěma stovkám míst. Sbor dlouho vedl národní umělec SSSR Alexandr Vasiljevič Alexandrov, po němž získal ansámbl jméno. Po jeho smrti převzal vedení jeho syn Boris Alexandrovič Alexandrov. 

Ačkoliv Alexandrovci stále vystupují pod závěsem s rudou hvězdou, samotní členové už ji neberou jako politický symbol. V posledních pěti letech se ale Alexandrovci mění i žánrově – na koncertech přehrají repertoár od klasiky až po modernu. Nesmí však chybět ruské národní písně jako Kaťuša nebo Kalinka.