Probíhá soutěž mladých operních pěvců z 15 zemí

Žďár nad Sázavou - Soutěž mladých operních pěvců z 15 zemí probíhá ve Žďáru nad Sázavou. Během dvou soutěžních dnů se v sále Staré radnice představí přes šest desítek pěvců. O letošní pátý ročník pěveckého klání byl rekordní zájem a přijeli umělci z Česka, Irska, Portugalska, Polska, Ruska, Koreje, Číny, Německa, Litvy, Maďarska, Ukrajiny, Finska, USA, Slovenska a Arménie.

Pro zpěváky do 35 let je soutěž možností ke zviditelnění a odrazovým můstkem, který je může dostat do povědomí hudebního světa. „Když vidím, že soutěžících jezdí čím dál víc, myslím, že tu takový druh soutěží chybí. Ve Žďáru se potkají pěvci. Zahraniční účastníci výrazně převyšují účast Čechů a Slováků,“ řekl barytonista, žďárský rodák Jakub Pustina, který je garantem soutěže.

První soutěžní kolo se odehrálo v pátek, druhé v sobotu. „V prvním kole budou soutěžící zpívat jednu operní árii z výběru, který jim nabídneme. Ve druhém kole má každý soutěžící, který postoupí, dvě árie,“ uvedl Pustina. V odborné porotě zasedli uznávaní operní pěvci Peter Dvorský a Gabriela Beňačková, ale také šéf opery Národního divadla Rok Rappl, dirigent Rudolf Geri a ředitel umělecké agentury ArcoDiva Jiří Štilec. Soutěž je volně přístupná veřejnosti.

„Mladí umělci se navzájem poznávají, oni poslouchají interpretaci toho druhého a učí se novým věcem, některé věci si mají možnost vzít za příklad. Tím je tato soutěž přínosná,“ prohlásil Peter Dvorský. Dirigent, hudební skladatel a porotce soutěže Rudolf Geri se k němu přidal, když apeloval na zachování této tradice, neboť podle něj jsou v dnešní době podobné počiny výjimečné.

Jedenáct nejlepších pěvců vystoupí na koncertě vítězů v neděli v prostorách žďárského zámku. Další koncerty budou následovat v příštím týdnu. Od pondělí do pátku se vítězní pěvci představí publiku v Polné, Jihlavě, Telči, Velkém Meziříčí a Humpolci.

Pěvecká soutěž Jakuba Pustiny
Pěvecká soutěž Jakuba Pustiny