Muž, který chtěl být králem - film o hře na boha

Jiný kraj, jiný mrav, nemůžete mít předsudky. Sean Connery a Michael Caine se vydávají do odlehlého horského území, aby si ho podmanili a zbohatli. Dobrodružný film Johna Hustona je varováním před hrou na boha i rýpnutím do britského kolonialismu. Muže, který chtěl být králem, mohou diváci ČT2 poznat dnes ve 20:50 v rámci cyklu Velikáni filmu.

Dva bývalí britští vojáci Daniel Dravot (Sean Connery) a Peachy Carnehan (Michael Caine) jsou darebáci, ovšem šarmantní, kteří v Indii, britské kolonii, pašují zbraně a přilepšují si drobnými krádežemi. Jejich plány jsou ale velkolepější, nechtějí zůstat jen bezejmennými zlodějíčky a vysloužilci, se kterými se už nepočítá. Rozhodnou se vypravit do Kafiristánu, odlehlého kouta Afghánistánu, kam od dob Alexandra Velikého žádný běloch nevkročil, využít bojůvek tamějších zaostalých kmenů a horské území ovládnout.

Se svým záměrem se svěří Rudyardu Kiplingovi (Christopher Plummer) – budoucí autor Knihy džunglí a autor povídky, jež se stala předlohou pro film Johna Hustona, pracuje v Indii jako dopisovatel britských novin. Zapojení Kiplinga do děje je odkazem ke kousavé rovině snímku – vždyť spisovatel (potažmo jakýkoli tvůrce) je také stvořitel, někdo, kdo si hraje na boha. I on je „mužem, který chtěl být králem“, to v jeho moci jsou osudy postav. Dobrodružný příběh Dravota a Carnehena ironizuje tento aspekt tvorby a šířeji pak vůbec prahnutí po moci, ať už je jakéhokoli druhu.

Video Ukázka z filmu Muž, který chtěl být králem
video

Ukázka z filmu Muž, který chtěl být králem

Dobrodružná podívaná je tak mimo jiné parodií na (britské) imperialistické snahy. Dravot podlehne velikášskému bludu, že je opravdu panovníkem a bohem a že moc, kterou získal násilím, lžemi a také díky štěstí, mu po právu náleží. Bublina ovšem jednoho dne splaskne a všichni vidí najednou jen nahého císaře.

THE MAN WHO WOULD BE KING. 1975, Velká Británie / USA. Režie: John Huston. Scénář: John Huston, Gladys Hillová podle povídky Rudyarda Kiplinga. Kamera: Oswald Morris. Hudba: Maurice Jarre. Hrají: Sean Connery, Michael Caine, Christopher Plummer, Saeed Jaffrey, Shakira Caineová. Filmový přepis povídky Rudyarda Kiplinga sice nezískal žádnou z velkých mezinárodních cen, na mnohé však byl nominován, mimo jiné má na kontě čtyři oscarové nominace.

JOHN HUSTON (1906-1987)

Americký a filmový režisér, scenárista, producent a herec (hrál ve více než padesáti filmech a asi nejzdařilejší herecký výkon podal v Čínské čtvrti Romana Polanskiho), držitel Oscara za režii a scénář dobrodružného filmu Poklad na Sierra Madre (1948). Za vedlejší roli v tomto úspěšném filmu získal Oskara jeho otec Walter Huston, kterého John obsadil do postavy mrzutého zlatokopa.

Otec a syn Hustonové spolupracovali už o sedm let dříve na Johnově debutu, kterým byla kriminálka Maltézský sokol podle předlohy Dashiella Hammetta. Tento snímek patří k těm nejzdařilejším filmovým debutům a dodnes obdivovaným filmům noir. Možná právě díky této zkušenosti se pak Huston i v následujícím tvůrčím období držel předloh klasických spisovatelů jako Tennesseeho Williamse, Rudyarda Kiplinga nebo Jamese Joyce.

John HustonHuston v padesátých letech nesouhlasil s praktikami mccarthismu a v roce 1964 raději odešel do Evropy a přijal irské občanství. Později pobýval několik let v Mexiku a do Ameriky se vrátil až v roce 1972 kvůli natáčení boxerského drama Nadmuté město.

Ve své tvorbě měl obdivuhodný žánrový záběr a byl neobyčejně poutavým vypravěčem. V padesátých a šedesátých letech vytvořil řadu zdařilých a kvalitních snímků (např. Asfaltová džungle, Africká královna nebo Mustangové), přesto se nikdy nestal kritiky vyzdvihovaným režisérem. V polovině osmdesátých letech zfilmoval komplikovaný příběh newyorské mafiánské rodiny Čest rodiny Prizziů a jeho posledním filmem byl snímek The Dead, který natočil krátce před svou smrtí. Dcera Anjelica získala Oscara za roli v jeho předposledním snímku. Sám Huston byl nominován celkem desetkrát na Oscara, ale jen jednou se mu nominaci podařilo proměnit.