Ve Zlíně se potkávají čeští i slovenští divadelníci

Zlín - Průvodem divadelníků městem začal dnes ve Zlíně festival Setkání 2012 Stretnutie. Přehlídka nabízí novinky české a slovenské divadelní tvorby. Hlavního programu již 17. ročníku se zúčastní sedm hostujících souborů, zlínský soubor se bude prezentovat několika kusy. Kvůli bohatému doprovodnému programu poprvé vyrostlo na nádvoří divadla šapitó, kde se budou konat koncerty a představení pro děti.

„Doplňkový program je často hojně navštěvovaný, je to venku a zdarma,“ poznamenal ředitel divadla Petr Michálek a dodal, že už loni se diváci na nádvoří často spontánně setkávali. V šapitó zahraje například kapela Buty, Neřež či Pavel Dobeš. Na nádvoří divadla je směřován také velký festivalový piknik v sobotu, který přehlídku uzavře. Nabídne řadu představení a tvůrčích dílen pro děti, večer koncerty a ohňovou show.

Hlavní část přehlídky odstartuje dnes večer Divadlo Astorka Korzo 90 Bratislava inscenací Gazdova krv, ve kterém vystoupí také letošní patronka festivalu, slovenská herečka a šansoniérka Szidi Tobias. „Přeji si, aby se našlo dost energie v lidech, kteří takový festival každý rok pořádají, a aby si lidé uvědomili, že pokud takové festivaly nebudou, přijdeme o kulturu,“ řekla Tobias. Ve Zlíně také představí své album Ať se dobré děje, vystoupí i v představení Prach bratislavského Štúdia L+S.

Plakát
Plakát

Ve Velkém sále divadla diváci uvidí například inscenaci Europeana brněnského Národního divadla, Klicperovo divadlo z Hradce Králové se představí divadelním ztvárněním legendární filmové komedie Světáci. Pražské Dejvické divadlo přiveze kontroverzní hru Ucpanej systém. Činoherní klub Praha se bude prezentovat hrou, v níž Juraj Kukura v roli ředitele divadla čeká na příchod herečky Veroniky Žilkové.

Festival hospodaří s rozpočtem 1,5 mil. Kč, půl milionu korun dalo město, přispělo ministerstvo kultury a ministerstvo školství. Akci tradičně vyhledávají studenti herectví, letos jich do Zlína dorazilo asi šest desítek.