V Kolowratu hrají drsně poeticky o přežití

Praha - Národní divadlo nastudovalo hru Karla současného českého dramatika Martina Františáka. Vesnické drama připravil na scéně Kolowratu herec a režisér Jan Kačer. Hra se odehrává v pochybném bistru na benzínce u starého Fügnera (Jan Hartl), kde se scházejí unavení lidé se svými tužbami a strachy. Špína každodennosti a prodejnosti kontrastuje s čistotou skla z nedaleké fabriky, kterou budou beztak brzy zavírat.

Hlavní hrdinka Draha (Martina Preissová) by chtěla zpět svoje dítě, tajemnou Karlu, s níž se během hry nikdy nesetkáme, stejně tak, jako ostatní touží po tom, aby neztratili práci. Příběh o čekání a hledání v sobě nese naději na štěstí a svým poetickým jazykem připomíná tu nejlepší tradici české dramatiky.

Bistro na benzínce věčně nabručeného Fügnera je místem, kam přichází po noční směně ženy z místní sklárny. Život se s nimi nemazlí, jejich muži už o práci ve fabrice přišli. Ony nastoupily na jejich místo a už tuší, že sklárnu beztak brzy zavřou. 

Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

„Ta hra není veselá ani vlídná, ale dává příležitost k tomu, že se člověk zamyslí nad svým životem. Co prožil i nad tím, co neprožil, ale co možná ve vzduchu cítí,“ říká ke hře její režisér Jan Kačer. „Je to vlastně taková báseň, barokní kantáta, která se skládá ze spousty vjemů, ale pro mě je jazyk hry to nejkrásnější,“ prozradila herečka Martina Preissová.

Drsnost příběhu prokládá Martin Františák básnickými obrazy a metaforami. „Františákova Karla není snadnou záležitostí pro herce ani pro diváky. Nicméně v kontextu současné dramatiky i divadla je ojedinělým zjevením neokázalou pravdivostí a obrazivostí,“ píše ve své recenzi pro deník Právo kritička Radmila Hrdinová.

Martin Františák / Karla
Martin Františák / Karla
Více fotek
  • Martin Františák / Karla zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3602/360103.jpg
  • Martin Františák / Karla zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3602/360102.jpg
  • Martin Františák / Karla zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3601/360098.jpg
  • Martin Františák / Karla zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3601/360096.jpg

Martin Františák se narodil 5. března 1974 ve Valašském Meziříčí, své první umělecké uplatnění našel jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, obor dramatická výchova, poté, pod vedením Arnošta Goldflama činoherní režii. Má za sebou řadu pohostinských režií v divadlech po celé České republice. Byl spoluzakladatelem a posléze šéfrežisérem brněnského divadla Polárka. V současné době je uměleckým šéfem divadla Petra Bezruče v Ostravě.

Jeho dramatickou prvotinu - hru Doma uvedlo Národní divadlo v Praze. Pro Českou televizi režíroval cyklus pořadů Česko jedna báseň. Je vůdčí uměleckou osobností oceňovaného amatérského divadelního souboru Jana Honsy v Karolince. Rozhlasový debut má za sebou v ostravském studiu, kde režíroval vlastní hru Tvůj děda, kterou uvedl Český rozhlas 3 – Vltava v říjnu roku 2009 v cyklu Hry a dokumenty nové generace.