Zemřel režisér a herec Stanislav Remunda

Praha - Po dlouhé nemoci zemřel v pondělí ve věku 84 let herec a divadelní režisér Stanislav Remunda, životní partner herečky Ivy Janžurové. Dnes to potvrdila jeho dcera Theodora Remundová. „Otec měl celoživotní přání, nesnášel pohřby a chtěl, aby se jeho úmrtí obešlo bez obřadu,“ dodala Remundová. Rozloučení se zesnulým se tak podle ní bude konat v úzkém rodinném kruhu.

Remunda se narodil v roce 1927 v Praze. Pracoval nejprve v Divadle S. K. Neumanna, dnešním Divadle Pod Palmovkou. Později získal herecké angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působil od 50. do 90. let jako herec a od roku 1966 i jako režisér.

Ztvárnil například role Ferchada v Hikmetově Legendě o lásce, Pierra Bezuchova v adaptaci Vojny a míru podle L. N. Tolstého nabo Karla ve Skřivánkovi od Anouilha. Inscenoval třeba Kočku na rozpálené střeše od T. Williamse, R.U.R. Karla Čapka i Shakespearovy hry Večer tříkrálový či Troilus a Kressida.

Ve filmu se poprvé objevil v 50. letech minulého století. Spolupracoval s režiséry jako Vojtěch Jasný, Karel Kachyňa nebo Juraj Herz. Objevil se například ve filmech Zářijové noci, Křížovatky, Což takhle dát si špenát, Král Šumavy nebo Zlatá svatba. Po boku Ivy Janžurové si zahrál ve filmu Petrolejové lampy. Účinkoval také v televizních seriálech Sňatky z rozumu nebo Zlá krev.

Stanislav Remunda a Iva Janžurová ve filmu Petrolejové lampy
Stanislav Remunda a Iva Janžurová ve filmu Petrolejové lampy

Od počátku 70. let žil v nemanželském vztahu s herečkou Ivou Janžurovou. Remundovou první manželkou byla ale herečka Blanka Vikusová. V devadesátých letech založil soukromé divadlo, kde režíroval „rodinné“ inscenace v hlavní roli s životní partnerkou Ivou Janžurovou, s níž má dvě dcery - Sabinu a Theodoru. Také ony se prosadily jako herečky a režisérky. Byl dědečkem dokumentaristy Filipa Remundy. V roce 1998 získal Stanislav Remunda ocenění Senior Prix od Nadace Život umělce. V poslední době se ze zdravotních důvodů držel v ústraní.

Stanislav Remunda v Petrolejových lampách
Stanislav Remunda v Petrolejových lampách