O Cenu Pavla Kouteckého se utká maximální počet titulů

Praha - Dokumentaristé David Vondráček, Vít Janeček, Veronika Mikalová, Olga Sommerová, Martin Dušek, Šimon Špidla, Martin Mareček, Saša Dlouhý s Romanem Vávrou, Helena Třeštíková a Klára Řezníčková mají naději na Cenu Pavla Kouteckého. Jejich snímky byly nominovány z 90 přihlášených dokumentů. V rámci přehlídky nazvané Kino Cena Pavla Kouteckého 2012 budou promítnuty od 30. května v pěti městech, jméno vítěze zazní 13. června v pražském Divadle Archa.

„Přehlídka se od 30. května do 11. června uskuteční v Plzni, Ústí nad Labem, Pardubicích a Benešově. V Praze se bude promítat na Hlavním nádraží, v parcích Letná a Stromovka a ve Světozoru; venkovní projekce budou zdarma,“ oznámila Martina Reková ze společnosti 4press.

Nominovaní režiséři a filmy:

  • David Vondráček, Láska v hrobě
  • Vít Janeček, Závod ke dnu
  • Veronika Mikalová, Roxanne
  • Olga Sommerová, Věra 68
  • Martin Dušek, Mein kroj
  • Šimon Špidla, Mrtvá trať
  • Martin Mareček, Pod sluncem tma
  • Saša Dlouhý a Roman Vávra, Trafačka – Chrám svobody
  • Helena Třeštíková, Soukromý vesmír
  • Klára Řezníčková, Trojmezí

Zatímco vloni se prý porotci shodli poměrně rychle na sedmi nominovaných filmech, o nejlepších dokumentech za uplynulý rok diskutovali tentokrát dlouho. „Využili možnost nominovat do letošního šestého ročníku maximální možný počet deseti titulů,“ dodala Reková.

O vítězi, který si odnese cenu spojenou s finanční částkou 100 tisíc korun, rozhodnou členové jury v předvečer vyhlášení. Loni ji převzala režisérka Linda Jablonská a účastníci dokumentární dílny Inventura za film Pozemšťané, koho budete volit?.

Jako by v dokumentech chyběl humor…

„Za zmínku stojí fakt, že české dokumenty nejdou po povrchu. Zajímavá je i pestrost témat, která jsou až na výjimky vážná. Jako by v dokumentech chyběl humor, což je zřejmě odraz doby. Nedávno jsem zasedal v mezinárodní porotě festivalu animovaných filmů ve Stuttgartu a také tam jsme ve filmech pociťovali absenci humoru,“ komentoval letošní kolekci člen poroty Jaroslav Rudiš.

Kromě nominovaných filmů bude v regionech promítnut i film Pavla Kouteckého s názvem Amici, tanec s přáteli. Středem jeho zájmu byla londýnská taneční skupina sdružující mentálně a tělesně postižené a takzvaně normální lidi.

Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností české dokumentární tvorby, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se však nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. Kromě Jablonské ji v minulých letech převzali Martin Ryšavý, Jan Šikl, Tomáš Škrdlant a Filip Remunda s Richardem Komárkem.