Češi v Cannes

Cannes - Česko letos na festivalu zastupují jen dva snímky. V rámci oficiálního programu představí svůj absolventský film Michal Hogenauer Tambylles a krátký film Tramvaj režisérka Michaela Pavlátová, který bude rovněž uveden na dalším francouzském festivalu animovaných snímků v Ansy.

Pavlátová natočila erotický příběh o fantaziích tramvajové průvodčí. Sedmiminutový animovaný film je součástí canneského programu, kde se představují v mezinárodní konkurenci pouze ženy a tématem jsou jejich sexuální představy. 

„Mně se líbila představa ženy, která řídí tramvaj a vlastně má ve své moci všechny ty své pasažéry, což jsou všichni shodou okolností muži. Ona je tam vlastně má zamčené a může si o nich představovat, co chce,“ řekla s potutelným úsměvem režisérka. Pavlátová je známa jako režisérka animovaných i hraných filmů a také dokumentů. Najdeme mezi nimi například tituly Děti noci, Karneval zvířat, Nevěrné hry, Dvakrát nebo Repete. 

Ve studentské sekci Cinéfondation bude promítnut absolventský snímek studenta FAMU Michala Hogenauera Tambylles. Dramatický příběh mladíka s kriminální minulostí, který se snaží začlenit zpátky do společnosti. Hraný snímek pojal začínající režisér jako fiktivní dokument. Téměř hodinový snímek uspěl v tvrdé konkurenci dalších 2 000 studentských filmů. 

„Chtěl jsem natočit film o cestě mladého člověka za uvědoměním si vlastního selhání a provinění. Domnívám se, že programové oddělení v Cannes zaujalo aktuální téma a naléhavost otázky o trestu a vině, které film klade a filmařsky střídmé pozorování mladistvého delikventa, který se snaží začít nový život. Bylo to náročné natáčení, proto mám z nominace v Cannes velkou radost. Celý film byl velkým riskem, tematicky i formálně. Bylo nutné všechny zúčastněné přesvědčit, že přísný audiovizuální koncept filmu má vzhledem k příběhu smysl a to bylo místy těžké,“ říká o filmu sedmadvacetiletý režisér. 

Tambylles není první projekt režiséra Hogenauera, který uspěl na mezinárodní scéně. Jeho krátkometrážní film Děti sledující noční vlaky byl prezentován na 21. festivalu Premiere Plans v Angers, Hogenauer byl také mezi 6 režiséry, kteří v rámci Visegrad Shorts On Tour prezentují své filmy v zemích Visegrádské čtyřky a získal hlavní cenu na festivalu Ostrava Kamera Oko. 

Sekce Cinefondatión je soutěžní, vyhlášení výsledků proběhne 25. května. V případě výhry získá režisér kromě peněz na svůj další film i možnost uvést ho právě na prestižním cannském festivalu.