Den dětí s Krtečkem – to nemá chybu

Praha - Módní přehlídkou oděvů pro děti z kolekce Krteček v předvečer Dne dětí odstartovala svou činnost Nadace Zdeňka Milera. Organizace chce podporovat kreativitu a tvorbu dětí a rozvoj jejich tvůrčích schopností. Přispět by k tomu měl i výtěžek z dětského oblečení návrháře Jana Šimra. Prezidentkou nadace je výtvarníkova vnučka Karolína Milerová. Uznávaný výtvarník a tvůrce animovaných filmů Zdeněk Miler zemřel loni koncem listopadu ve věku 90 let.

„Nadaci jsme zakládali ještě s dědečkem, který miloval děti. Chtěl jim dělat radost nejen svými obrázky. Z dětství si pamatuji, že si s postiženými i jinak znevýhodněnými dětmi dopisoval a na dálku je podporoval,“ řekla Milerová. Dodala, že na umění se zaměřuje i nadace. Chce podporovat hlavně výtvarné nadání dětí, „aby se nebály projevit svou fantazii“, uvedla malířova vnučka. Podle ní se letos cílem pomoci stanou děti z dětských domovů. 

Peníze do nadace vložila podle Milerové výtvarníkova rodina. Finance bude dál získávat třeba i z prodeje oblečení z kolekce Krteček, kterou pro ni vytvořil návrhář Jan Šimr. Obrázky oblíbeného roztomilého hmyzožravce v ní ale zájemci nenajdou. „Kolekce vypovídá o tom, kam se bude ubírat i nadace. Nebude dětem předkreslovat, ale bude inspirovat,“ řekl Šimr. Při navrhování oblečení tedy jen vycházel z barev a tvarů, které používal i slavný výtvarník. 

Pozvánka
Pozvánka

V kolekci nechybí modré „kalhotky s kapsami“. Podle návrháře jsou přesně takové, jaké si pořídil i Krtek. Podle Milerové nejsou modely nijak výstřední, takže je může nosit každé dítě. K dostání budou v internetovém obchodě na stránkách nadace.

Děti si mohou kolekci prohlédnout 1. června ve 13 hodin v prostoru Galerie umění pro děti na nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1. Ale již od 10 si mohou návštěvníci galerie oslavit Den dětí a třeba formou koláže vyrobit šaty pro princezny či kostým malého loupežníka, zhotovit vlastní fotorámečky či jiné bytové dekorace z barevných písků, kartónů či PET lahví. Malování Krtečka v kalhotkách nebude chybět, jakož i mnoho soutěží. Akce potrvá do 17 hodin a je zdarma. Chybět nebude ani obří dort a další překvapení.

  • Krteček Zdeňka Milera
    Krteček Zdeňka Milera zdroj: ČT24
  • Krteček Zdeňka Milera
    Krteček Zdeňka Milera zdroj: ČT24

Figurku roztomilého hmyzožravce milují děti i dospělí v mnoha zemích světa. Kromě Česka je Krteček velmi populární také v německy mluvících zemích, Maďarsku, Polsku, Rusku, Skandinávii, Japonsku či Číně. Je hrdinou pěti desítek ze 70 Milerových animovaných filmů. Jen v Česku se prodaly dva miliony kopií. Přední český výtvarník doprovodil svými ilustracemi i více než 40 knih pro děti. Prodalo se jich přes pět milionů.