Praha se chystá měnit ředitele

Praha - Napětí kolem kulturních organizací města Prahy nepolevuje. Radní pro kulturu Václav Novotný trvá na odvolání ředitele Galerie hlavního města Prahy a ředitele symfonického orchestru FOK. O jejich osudu se rozhodne v úterý, kdy má být předložen návrh Radě hlavního města.

O výměnách ředitelů se už mluví roky, pražská radnice ale nakonec vždy od záměru odstoupila. Tentokrát chce být nekompromisní. Jako první na řadě má být Milan Bufka, ředitel Galerie hlavního města Prahy.

Galerie přitom patří k těm nejúspěšnějším výstavním prostorům v České republice, jehož kvalitu oceňuje i odborná veřejnost. Na poslední výstavu, kterou GHMP uspořádala (díla Krištofa Kintery v městské knihovně), přišlo téměř 21 tisíc návštěvníků.

Osudným se stal Milanu Bufkovi kontroverzní přesun Slovanské epopeje. „Výtky nejsou tak úplně oprávněné,“ brání se ale ředitel. „Především došlo k protiprávnímu jednání Moravského Krumlova, kdy nám bylo zabráněno výstavě v roce 2010.“

Radnice s ním ale nesouhlasí. „To není úplně podstatné,“ poznamenává k údajným průtahům ze strany Krumlova Václav Novotný (TOP 09), pražský radní pro oblast kultury. „Když máte patnáctimilionový rozpočet a překročíte ho o dvě stě procent, tak byste se měl zeptat svého financiéra,“ vysvětluje.

Nad Bufkovým osudem v ředitelském křesle nicméně stále visí otazníky. Zato ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Ilja Šmíd ztrácí podporu na všech frontách. Vystoupila proti němu dokonce i umělecká rada orchestru, jeho odvolání požaduje i světoznámý šéfdirigent Jiří Kout. „Pokud chceme, aby FOK byl takovou zmenšenou kopii našeho hlavního orchestru – České filharmonie, pak je třeba, aby ředitel své práci rozuměl a dokázal ji komunikovat s členy orchestru,“ uvedl výtky proti Šmídovi pražský zastupitel Lukáš Kaucký. Zastupitelům se také nelíbí, že vedení FOK neumí efektivně využít veřejné dotace.

Součástí návrhu odvolání ředitelů mají být i nové podmínky výběrového řízení, které by zavazovaly uchazeče zveřejňovat svou navrhovanou koncepci.