Takové malé Karlovy Vary pro (ne)herce s postižením

Praha - Poslední květnový den začal mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Šestý ročník, který stejně jako předchozí chce přispět k itengraci lidí s handicapem do společnosti, potrvá do 2. června.

Jde o ojedinělý projekt svého druhu v České republice i ve světě, v uváděných filmech hrají výhradně postižení lidé, kteří také tvoří většinu diváků festivalu. „Je o bezbariérovosti komunikace mezi normálními lidmi a lidmi s handicapem,“ podotkla herečka a mluvčí festivalu Petra Horváthová.

Tato myšlenka se rychle rozšiřuje za hranice ČR; například loňský ročník uvedl také snímky z Itálie, Monaka, Švýcarska a dalších zemí. Letos je přislíbena účast Velké Británie. „Snažíme se, aby festival byl čím dál více vidět, a hlavně bychom chtěli, aby byl více mezinárodní. Máme v programu i zahraniční filmy, ale chtěli bychom více do světa, protože si myslíme, že tento projekt by mohly podpořit i jiné státy,“ uvedla k dalším plánům přehlídky Horváthová. 

Dnes a v pátek se na plátně objeví všech 19 přihlášených filmů, večery zakončí koncert skupiny Monoskop a DJ Phono. Sobotní galavečer bude uvádět Vojta Kotek a porota v čele s Michalem Horáčkem ocení nejlepší tituly v deseti kategoriích. Usednou v ní například Tatiana Vilhelmová, která je tváří letošního ročníku, Tereza Voříšková a Vojta Dyk. „Jsou to takové malé Karlovy Vary,“ poznamenala k slavnostnímu ceremoniálu Horváthová, který se výpravností a červeným kobercem snaží přispět k jedinečnosti přehlídky.

Video Rozhovor s Petrou Horváthovou
video

Rozhovor s Petrou Horváthovou

Filmy z pražské přehlídky se s úspěchem promítaly na filipínském a istanbulském festivalu. V červnu se uskuteční festivalové ozvěny v Ostravě, v září v Mladé Boleslavi a v Plzni.