Víno chutná i po staletích

Mikulov – Zámecká konírna v Mikulově se proměnila ve vinný sklípek. Právě v těchto prostorách se totiž koná výstava vinné révy s názvem Víno napříč staletími.

Jak už název napovídá, exhibice mapuje historii vín od starověkého Egypta po renesanci a baroko až do současnosti. Speciálním exponátem je otisk vinné révy teutonské, který si čítá už pěknou řádku století. Je totiž starý osmnáct milionů let a je dlouhodobě v zápůjčce od Národního muzea v Praze. 

Organizátoři Vína napříč staletími se pokusili o inovaci a mimo vystavovaných předmětů, které mohou příchozí hltat očima, připravili interaktivní zábavu. Lidé si navíc mohou na některé vystavované kousky sáhnout, což u jiných výstav není příliš běžné. 

Milovníky ušlechtilého nápoje čekají videoprojekce, které přiblíží historii pěstování vína a vinařskou tradici v rozlišných historických dobách. Nudit se prý nebudou ani děti, pro něž je nachystán výjimečný program. 

Prostor barokní konírny je bezbariérově upraven a uzpůsoben pro handicapované návštěvníky. Zrakově postižení budou jistě spokojeni i s interaktivními hmatovými prvky. 

A jsou to právě nově zrekonstruované prostory, jež by měly návštěvníky navnadit. Do této doby totiž nebyly přístupné a atmosféra vinařské výstavy zajistí v dobových prostranstvích patřičný zážitek. Pořadatelé se také chlubí netradičním výtvarným zpracováním.