Don Giovanni na SKUTRu - komedie, která končí tragicky

Praha – Mozartova opera Don Giovanni měla ve Stavovském divadle premiéru před 225 lety a od té doby je jedním z nejčastěji nastudovaných titulů v operním repertoáru Národního divadla. Nejnovější premiéra klasický kus představí jako „živoucí, nikoli muzejní dílo“. Režie Dona Giovanniho se ujal mladý režisérský tandem Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský neboli SKUTR.

Opera o obdivovaném i zatracovaném věčném prostopášníkovi měla ve Stavovském divadle premiéru v roce 1787, Mozart své dílo osobně dirigoval. Od té doby byla na této scéně, která udržuje mozartovskou tradici, uvedena mnohokrát. Kromě tradičního nastudování měli diváci možnost vidět i inscenace se snahou o odlišný a novátorský pohled.

Nejnovější podobu vtiskne „opeře oper“ režisérská dvojice SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), kteří ve svých autorských představeních, k nimž patří například novocirkusová La Putyka, kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky a projekce. Inscenaci Dona Giovanniho se prý snažili udržet jako „výbornou situační komedii“, která ovšem končí smrtí hlavního hrdiny, takže jde o „komedii, která končí tragicky“. „Naší ambicí je, aby se divák také zasmál, aby mu bylo dobře,“ přeje si Kukučka.

Video Reportáž Jiřího Svobody a Ivy Němcové
video

Reportáž Jiřího Svobody a Ivy Němcové

Mozartova opera podle něho otvírá témata, která jsou tabu. Tvůrce při režii přes dvě stě let starého díla zajímalo, co tabu může být dnes. K modernějšímu vyznění pak přispívá i scénografie a kostýmy. A také zasazení děje do bezčasí.

„Bezčasové prostředí je přístupnější pro vyjádření metafor současnému divákovi. Je možné, že náš způsob provedení bude blízký divákovi, který není úplně zvyklý chodit do divadla,“ domnívají se režiséři. „Otázkou samozřejmě zůstává, zda takový divák na Dona Giovanniho přijde. Ale my se snažíme vždycky dělat divadlo nejen pro lidi, kteří do něj pravidelně chodí, ale i pro ty, kteří se pro něj teprve mohou nadchnout.“

Plakát k opeře Don Giovanni (Stavovské divadlo, režie: SKUTR)
Plakát k opeře Don Giovanni (Stavovské divadlo, režie: SKUTR)

Premiéra Dona Giovanniho se ve Stavovském divadle uskuteční 9. června. Mozartovy partitury se ujme šéfdirigent orchestru Národního divadla Tomáš Netopil. V roli Dona Giovanniho se představí Svatopluk Sem, v dalších pak Marie Fajtová (Donna Anna), Wesley Rogers (Don Ottavio), Miloslav Podskalský (Komtur), Lucie Hájková (Donna Elvira), Jan Šťáva (Leporello), David Nykl (Masetto), Kateřina Kněžíková (Zerlina).