Saudek vystavuje ve velkém

Holešov – Příznivci lehce kontroverzního fotografa Jana Saudka se sjíždějí na holešovský zámek na Kroměřížsku. Právě tam totiž probíhá jedna z nejrozsáhlejších expozic jeho díla. Výstava je jakýmsi dárkem k výročí jeho 77. narozeninám, které oslavil v květnu.

Na zámek návštěvníky láká osmdesát fotografií z autorova raného i současného tvůrčí období, které doplní stylizované poutače v 2D rozměru. Sám Saudek označil prostory zámku v Holešově za jedny z nejkrásnějších, v nichž měl doposud možnost vystavovat. „I když jsem měl efektní výstavy, třeba v USA nebo Paříži, tak tato je jedinečná,“ přiznal.   

Na jeho příznivá slova na zlínský kraj bude mít nejspíš vliv i fakt, že se zde zúčastnil tradičního filmového festivalu, kde pomáhal malovat filmové klapky určené k vydražení. Příznivé vzpomínky si zachoval i z první návštěvy ve Zlíně, a to sice díky exkurzi v továrně na boty, kterou navštívil v roce 1947. 

Příběh jedné lásky (Jan Saudek)
Zdroj: Jan Saudek
Autor: Jan Saudek

Organizátoři uvádějí, že celou výstavou prostupuje koncept čísla šest. Vystavili 66 klasických fotografií a 16 digitálních printů. Akce také odstartovala 6. 6. a vstupné stojí 60 Kč. „Do těchto věcí nemluvím, já jen vyrábím ty fotky,“ řekl s úsměvem zlínským novinářům populární umělec. 

Zdá se, že Saudek na delší dobu s fotografiemi skončil. Ačkoliv foťák na hřebík nepověsil úplně, momentálně dává přednost malbě. Během příštího roku také začíná spolupracovat na filmu zabývající se jeho osobou. 

Rozsáhlá exhibice jeho děl potrvá do září.