Letní Letná cestuje, než zakotví v šapitó

Olomouc – Olomouc, Ústí nad Labem a Lipno jsou zastávkami Letní Letné na cestách, která je „předskokanem“ hlavní části přehlídky nového cirkusu v Praze. Do regionů se festival nevydává poprvé, poprvé ale představí i zahraniční umělce.

Ve všech městěch vystoupí italský mim a klaun Paolo Nani s představením Dopis. Jednoduchý příběh zahraje patnácti různými způsoby – ve stylu westernu, němého filmu, hororu nebo pozpátku. „Všechny verze mají jedno společné - jsou plné humoru a neuvěřitelného mistrovství, co se dá beze slov vyjádřit. Silou představení je kontakt s diváky, který vyústí v řadu překvapení,“ přislíbil ředitel Letní Letné Jiří Turek.

Na Lipno navíc dorazí švýcarský klaunský soubor Compagnie Due. Na programu bude vtipný a hravý cirkusový kolotoč Avanti. „Akrobatické kousky, žonglování, kotrmelce ve vzduchu, využití magie a iluze a další klaunské umění pro všechny,“ popisuje výstup Jiří Turek. „Představení dvou trochu vulgárních, až bizarně vyhlížejících klaunů umožní divákům podívat se na svět dětskýma očima.“

Denní program zaplní dětská představení, kupříkladu divadla ANPU, bublináře Václava Strassera nebo Teátru Víti Marčíka, který dostane prostor i ve večerním programu pro dospělé. Z tuzemských novocirkusáků připraví olomouckým návštěvníkům nezvyklý vizuální zážitek projekt Cirkus LeVitare. „Jde o průlet moderním žonglováním, v němž je všechno v pohybu. Produkce jsou v rukou, nohou i hlavách zkušených performerů a propojují tanec, žongláž, akrobacii i mluvené slovo. LeVitare budou průvodci tam, kde se zdá, že gravitace přestala platit,“ upozorňuje Turek.

Letní Letná na cestách se zastaví od 7. do 10. června v Olomouci, od 25. do 27. června v Ústí nad Labem a nakonec od 1. do 7. července v Lipně nad Vltavou. Hlavní část festivalu se koná letos již podeváté od 19. srpna do 2. září na pražské Letné. Prvními oznámenými hosty jsou kanadští 7 Fingers a francouzský soubor Galapiat.

Teátr Víti Marčíka / Tři zlaté vlasy děda Vševěda
Zdroj: Letní Letná
Video Reportáž Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Martiny Vysloužilové