Chleba na(d) zlato

Ostrava - Miluju zlato a nestydím se za to, přiznává názvem své výstavy výtvarnice Radka Kovačíková. Tradiční šperky by ale návštěvníci v autorčině kolekci hledali celkem marně. Zato si mohou z Industial Gallery odnést třeba zlatý osvěžovač pro toaletu nebo zlatá párátka.

I když by je těžko někdo použil - cena jednoho se pohybuje okolo osmi tisíc korun. Celková hodnota vystavených kusů přesahuje podle odhadu galeristky milion korun. „Cílem výstavy je poukázat na nedostatek zlatého autorského šperku různých ryzostí na trhu a nabídnout tak jeho možné podoby,“ poznamenala manažerka galerie Hana Mikulenková. „Autorka si také klade otázku, zda zlato může být rovnocennou investiční hodnotou v umění, jako je tomu například u malby či sochy.“

Kovačíková vyznává práci se syrovým materiálem, pracovala například s nebroušenými diamanty. K vidění je například i masivní zlatý řetěz. Místo přívěsku jej zdobí krajíc chleba. „Je to zase symbolika. Pro mnohé z nás je práce naším chlebem. Autorka pracuje se zlatem, a to pro ni představuje ten chleba,“ vysvětlila Mikulenková netradiční spojení.

Šperk Radky Kovačíkové
Šperk Radky Kovačíkové

A výtvarnice šla ještě dál. Zlato chápe jako přirozenou součást lidské kultury a i přes jeho cennost jako spotřební materiál. Nejzvláštnějším exponátem její výstavy je tak pozlacený osvěžovač vody pro toalety.

Třicetiletá Radka Kovačíková vystudovala Střední uměleckou školu v Turnově. Věnovala se oboru zlatnictví a stříbrnictví. Je také absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Střídavě žije v Česku a USA.


Šperk Radky Kovačíkové - zlatá párátka
Šperk Radky Kovačíkové - zlatá párátka