Buty hrají duperele - šroubky, strojky, pružinky

Praha - Skupina Buty se po šestileté odmlce vrací s novým albem. V názvu desky pojmenované Duperele, stejně jako v patnácti nových písních na desce, zní ostravské nářečí. „Měl jsem dědu, který měl takovou kůlnu, v ní měl různé šroubky, staré strojky, pružinky, které možná někdy použije a někdy ne. Neví se, k čemu se budou hodit, ale jako děti jsme se v tom rádi přehrabovali,“ vysvětluje bubeník Richard Kroczek, co jsou duperele.

Buty uvádějí kaleidoskop postřehů ze života. Už to není bezstarostná jízda jejich začátků, ale rozvážná práce s detailem, říká redaktor kultury ČT Petr Vizina. Nové album provázelo velké očekávání. Mimo jiné proto, že zatím poslední nahrávka Votom vyšla už v roce 2006. „Za sebe musím říct, že ta šestiletá pauza byla přirozená tak, jak jde život a jak Radka (Pastrňáka) něco napadá,“ uvedl Kroczek.

Mnoho hudebních příznivců ani nevědělo, že Buty po celou dobu nepřestali koncertovat. Pouze nenahrávali nové písně. „Bez nové desky je muzikant potlačen na okraj zájmu médií, takže jsme pro některé lidi zmizeli,“ podotkl Kroczek.

„Pochyby, jestli už jsme se už nerozpadli“

Podle kytaristy a zpěváka Pastrňáka kapela nijak výrazně neomezila svou koncertní činnost, hrála v klubech, na městských slavnostech a festivalech, ale nekoncertovala po kulturních domech a halách. „Koncertováním na svatbách a pohřbech jsme se chtěli odlišit od ostatních kapel hrajících v běžných sálech,“ podotkl s úsměvem Pastrňák. „Byly tady pochyby, jestli jsme se už nerozpadli,“ doplňuje Milan Nytra.

Video Buty vydávají nové album
video

Buty vydávají nové album

Buty vydávají nové album

11.06.

Před půlnocí

Buty předpokládají, že rádia budou dál hrát spíše starší skladby jako František nebo Demáček než písně z nového alba Duperele. „To je ten problém Nikoly Tesly, který byl sto let opomíjen a přitom jeho vynálezy mají větší dopad na budoucnost než vynálezy uznávaného Tomáše Alvy Edisona a jeho obchodnického systému,“ uvedl Nytra.

Buty se nechystají ani album Duperele prezentovat na klasickém turné. Do konce roku odehrají stovku koncertů a jediný křest uskuteční při vystoupení na hlavní scéně letního festivalu Colours of Ostrava. Debutové album Pískej si, pískej skupina Buty vydala v roce 1992, za písně k filmu Jana Svěráka Jízda obdrželi Českého lva za nejlepší hudbu k filmu za rok 1994. Za jejich nejlepší nahrávku hudební publicisté považují Dřevo z roku 1995.