Čeští loutkáři bojují v Plzni

Plzeň – Loutkářství má v Česku svou tradici. To samé si zřejmě myslí i organizátoři festivalu Skupova Plzeň, s níž tuto jedinečnou stránku umění podporují. Festival českého profesionálního loutkového a alternativního divadla právě začíná a opět představí to nejlepší z dílen nastupující generace. Akce potrvá do 21. června.

Vítězství v soutěžním klání ve Skupově Plzni poskytuje těm nejlepším snadnější možnost ke vstupu do praxe.  Vysokoškoláky loutkářských oborů posuzuje domácí i mezinárodní odborná porota, která uděluje i individuální ceny. Nutno dodat, že většinu za poslední dvacetiletí získalo Divadla ALFA. Obhájí však svou pozici v letošním červnu?

Jedním z cílů festivalu je prezentovat české hraní s loutkami zahraničním hostům a případně se s domácími projekty angažovat i v zahraničí. Mnohé z nadcházejících představení si díky Skupovu svátku odbudou svou premiéru. Inscenace prostupují napříč všemi věkovými kategoriemi – od malých dětí přes teenagery až po dospívající.

Skupova Plzeň (Amberville aneb Drsné město hebkých plyšáků)
Zdroj: Skupova Plzeň

Plzeňští mají v plánu uvést okolo 40 her v celém regionu. Příchozí nebudou ochuzeni ani o tradiční dílny a workshopy nebo o unikátní výstavu ve Smetanových sadech. Nese název Paměť loutky - příběh města Plzně a prostřednictvím loutek provede návštěvníky slavnými okamžiky města.

Úvodem zahraje publiku také divadelní soubor La Putky představení Up And Down, s nímž vystoupí i v projektu Chapiteaux! na Letné.

Skupova Plzeň (Problém)
Zdroj: Skupova Plzeň

Od devadesátých let se kromě statutárních divadel účastní oslav i soukromé skupiny či zapálení jedinci. Vedlejší součástí akce bude setkání souborů z evropských zemí. Ti se zúčastní i celoevropského projektu s názvem Platform 11+ zabývající se problémy dospívajících.

A kde má událost své kořeny? Za dob Českloslovenska, přesněji v roce 1967, se uskutečnila slavnostní akce ku příležitosti výročí úmrtí legendárního Josefa Skupy – otce nesmrtelných postaviček Spejbla a Hurvínka. Tato událost však přerostla do obřích rozměrů, a proto se letos v západočeské Plzni koná již 29. ročník. Zaujímá tak místo nejstaršího profesionálního divadelního festivalu v republice.

Festival slibuje uvést na 17 českých a 6 zahraničních souborů.