Muzeum církevního umění se představuje

Plzeň - Nejcennější středověké sochy světců, obrazy, kněžská roucha, vitráže či monstrance ze západočeských kostelů a klášterů představuje nové Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, jež bylo otevřeno v Plzni v bývalém františkánském klášteře. Muzeum také popisuje svět křesťanů a jejich liturgii. Součástí expozice je i areál kláštera.

„Muzeum není rozhodně galerií. Důležité bylo ukázat v dílech křesťanský život - kteří světci byli v úctě a proč, co znamenají pro věřícího člověka,“ uvedl spoluautor expozice Luděk Krčmář. Prostřednictvím jednotlivých předmětů expozice vypráví i historii křesťanství na západě Čech. Byť nyní západ Čech patří k nejméně religiózním regionům v zemi, právě tudy přinesli asi v 8. století západní misionáři křesťanství do Čech. Kvůli muzeu odborníci vůbec poprvé zpracovali historii křesťanství na území diecéze.

V přízemních ambitech a v kapitulní síni jsou k vidění sochy a obrazy, které zobrazují historické a svaté osoby a události ze života svatých. Návštěvníci tam najdou tematické okruhy zaměřené na zobrazování Panny Marie, na apoštoly, šiřitele víry a mučedníky, na světce a na patrony nebo na vyobrazení Kristova života.

Video Reportáž Magdalény Rejžkové
video

Reportáž Magdalény Rejžkové

Muzeum navazuje na bývalé Diecézní muzeum, které se ve františkánském klášteře, spojovaném se založením Plzně, otevřelo na konci 90. let 20. století. Je ale rozsáhlejší a nabízí koncepční pohled na křesťanství. „Zavede návštěvníky vůbec poprvé také do prostor kláštera, kam dosud nikdy nemohli vstoupit. Jsou to například prostory východního křídla. V bývalé nemocnici je nyní expozice klenotnice s vizuálně nejatraktivnějšími exponáty - poháry, monstrancemi, rouchy a podobně,“ upozornil architekt Jan Soukup, jenž se na opravách kláštera i na expozici muzea podílel.

  • Z výstavy v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze
    Z výstavy v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze autor: Petr Eret, zdroj: ČTK
  • Monstrance z Malesic u Stříbra z roku 1503 s původním pouzdrem
    Monstrance z Malesic u Stříbra z roku 1503 s původním pouzdrem autor: Petr Eret, zdroj: ČTK

K největším pokladům patří takzvaná Poleňská madona - obraz od Lucase Cranacha staršího z roku 1520, gotická stříbrná monstrance z Malesic s původním pouzdrem z roku 1503, dřevěný reliéf svatého Jiří bojujícího s drakem pocházející zhruba z roku 1520, středověké kalichy, vitráže gotických oken ze Žebnice z doby kolem roku 1340 a další cenné předměty. V klenotnici také návštěvníci spatří gotické kněžské roucho z Rokycan z roku 1380, naleznou zde rovněž nejstarší zachovanou skříň v Čechách zhruba z roku 1480, která sloužila k ukládání liturgických předmětů v plzeňské katedrále, či velké oltářní obrazy od nejvýznamnějších českých barokních umělců Petra Brandla, Václava Vavřince Reinera a Karla Škréty.

„Zajímavostí, jakou se nechlubí žádná jiná expozice v Česku, jsou v přízemí muzea kufry s kompletním vybavením polních kurátů z první světové války,“ informoval dále Soukup.

Z výstavy v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze
Z výstavy v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze

Na zřízení muzea, které bude spadat pod Západočeské muzeum v Plzni, přispěla téměř 40 miliony korun EU, uvedl biskup František Radkovský. Postupná oprava kláštera, kde muzeum, ale také další církevní instituce sídlí, přišla v posledních desetiletích na zhruba 180 milionů korun.