Všechny knižní cesty vedou do Ostravy

Ostrava - Mottem 2. ročníku Letního knižního veletrhu, který se koná 15. a 16. června 2012, jsou Knihy a cesty. Na veletrh je přihlášeno 97 vystavovatelů. Novinkou letošního ročníku je velký stánek Rady galerií České republiky, v němž se návštěvníci mohou seznámit s knihami a výstavami několika desítek českých galerií a také účast České televize Ostrava. Ta na veletrhu představí několik literárních dokumentů (mj. o Janu Balabánovi či Otu Filipovi), knihy z Edice ČT a také tři výstavy: Tajemství staré bambitky, výstavku fotografií Dity Pepe nazvanou Slečny a výstavu pohádek z ČT Ostrava.

Součástí veletrhu je celostátní knihovnický seminář, kterého se zúčastní cca 100 knihovnic a knihovníků, kteří nakupují knihy pro knihovny z celé České republiky, dále veletrh muzeí a galerií z celé České republiky, na dvou scénách – ve veletržním Café Librex u vchodu do pavilonu A a v sále Česká televize Ostrava ve druhém patře, kde budou po celou dobu veletrhu probíhat setkání se známými spisovateli. 

Cestám, hlavnímu tématu veletrhu, jsou věnovány besedy Antonína Červeného (o Himalájích), Zuzany Samkové (o africkém parku Serengeti), Filipa Breindla (o misiích v Amazonii) a až z druhé strany oceánu návštěvníky veletrhu pozdraví známý mořeplavec Richard Konkolski. Své knihy na veletrhu podepisoval i česko-japonský autor a podnikatel Tomio Okamura. 

  • Letní knižní veletrh 2012
    Letní knižní veletrh 2012 zdroj: LKV - Ostrava
  • Letní knižní veletrh 2012 / autogramiáda Tomia Okamury
    Letní knižní veletrh 2012 / autogramiáda Tomia Okamury zdroj: LKV - Ostrava

Čtenáři české i překladové beletrie se mohou setkat s Jiřím Stránským, Jiřím Hájíčkem (bude uvádět nový román Rybí krev), Michalem Ajvazem, autorem Knihy roku Lucemburská zahrada, překladatelem Shakespeara Martinem Hilským, prozaiky Evou Hauserovou a Romanem Ludvou, autory fantasy Františkou Vrbenskou a Josefem Pecinovským, autorkami knih pro děti Zuzanou Pospíšilovou a Lenkou Rožnovskou, ostravskými autory Lydií Romanskou, Evou Tvrdou, Janou Hochmannovou, Arnoštem Vašíčkem, Miroslavem Sehnalem, Břetislavem Uhlářem. Na veletrhu budou i tři zahraniční autoři: Jozef Banáš a Daniel Rušar ze Slovenska a Saša Stojanović ze Srbska. 

Letní knižní veletrh 2012
Letní knižní veletrh 2012

Na veletrhu budou vyhodnoceny i dvě studentské soutěže: vědomostní Novodobé dějiny našeho státu, a literární Ze šuplíku fantazie, kterou pořádá Střední škola KNIH z Brna – její vítězové budou mít na veletrhu dokonce autorské čtení.