Paul McCartney stále v plné formě

Liverpool/Praha - Britský hudebník a člen bývalé skupiny Beatles Paul McCartney složil jedny z nejslavnějších písní v dějinách populární hudby, prodal přes sto milionů desek, jeho hudební kariéra je lemovaná řadou superlativů. Skladba Yesterday je nejhranější písní historie a on sám se dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejúspěšnější hudebník a skladatel v dějinách populární hudby. Více než čtyři desítky let po rozpadu Beatles se McCartney, který se narodil 18. června 1942, stále drží na výsluní popularity. Na své sólové dráze si dokázal získat stabilní sympatie i respekt fanoušků a kritiků. Začátkem letošního roku vydal své patnácté studiové album s názvem Kisses on the Bottom.

Síla a úspěch skladatele McCartneyho spočívá především ve zpěvnosti, jemnosti a melodičnosti. Ve spojení s ostřejším Johnem Lennonem pak svého času vytvořil jeden z nejgeniálnějších skladatelských týmů historie. Jeho písně jako All my loving, Yesterday, Back in the USSR, Hey Jude, Lovely Linda či Michelle jsou nesmrtelné. Prodal přes 100 milionů desek a v roce 2001 se stal prvním zpěvákem v popových dějinách, který vydělal více než miliardu dolarů. Další rekord si připsal za svůj sólový koncert v brazilském Riu de Janeiro, na nějž v roce 1990 přišlo 184 000 fanoušků.

Dětství a hudební začátky - Paul McCartney se narodil v Liverpoolu rodičům s irskými předky. Společně s bratrem Michaelem (pod pseudonymem Mike McGear se prosadil v komediální hudební skupině The Scaffold) byli vychováváni v katolické víře. Matka zemřela na rakovinu prsu, když bylo Paulovi 13 let.

Po smrti matky mu otec koupil první hudební nástroj - trubku. Paul jej však dokázal přesvědčit, aby mu dechový nástroj vyměnil v obchodě za kytaru. V létě 1957 byl pak na církevním pikniku seznámen s Johnem Lennonem, který ho přijal do své skupiny Quarrymen. Během následující pětiletky, která skončila podepsáním kontraktu s nahrávací společností EMI, se Quarrymen změnili na Beatles, Paul přešel z kytary na baskytaru a z dua podepisujícího se jako Lennon-McCartney se stala dvojice hitmakerů první kategorie.

Beatles - Čtveřice muzikantů z Liverpoolu ovládla hudební svět a stala se jedním z největších společenských fenoménů v historii. V druhé polovině 60. let, kdy se uvnitř skupiny začaly objevovat zárodky rozpadu, se McCartney rozhodující měrou podílel na vzniku kritikou nejvýše ceněné desky Sgt. Pepper Lonely Heart Club Band. A o tři roky později, v roce 1970, to byl právě McCartney, kdo na přebalu svého sólového alba sdělil světu, že Beatles jsou minulostí.

Sólovou kariérou se McCartney snažil dokázat, že i bez Beatles může být úspěšný. Ačkoliv jeho kapela s názvem Wings věhlasu Beatles nedosáhla, její třetí album Band on the Run (1973) sklidilo velmi pozitivní ohlas u posluchačů i kritiků. V dalších letech vydal McCartney řadu alb, ať už samostatně, nebo s Wings. Mezi nejznámější patří Venus and Mars, Tug of War nebo Flaming Pie. V polovině 80. let mimo jiné spolupracoval se Steviem Wonderem nebo Michaelem Jacksonem.

Rodina- V roce 1997 byl britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Právě ceremoniál pasování na rytíře byl jednou z posledních velkých událostí, kterou s ním mohla prožívat jeho životní láska Linda. Americká fotografka, kterou si po roční známosti vzal v roce 1969, zemřela v dubnu 1998.

Paul McCartney a Alžběta II.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Carl Court

O rok později svým třem již dospělým dětem přivedl „macechu“, bývalou modelku Heather Millsovou. Tu si vzal v roce 2002 a následujícího roku se jim narodila dcera Beatrice. Po šesti letech bouřlivého manželství však následoval neméně bouřlivý rozvod, po němž musel McCartney zaplatit bývalé manželce 24,3 milionu liber (tehdy 775 milionu korun).

Loni v říjnu se McCartney oženil potřetí. Jeho vyvolenou se stala jednapadesátiletá Nancy Shevellová, dědička velké speditérské firmy. Svatba se konala na radnici v londýnské čtvrti Marylebone - na stejném místě, kde si bral Lindu.