Kratochvíl pátrá po domově

Praha – Galerie Leica v těchto dnech pomáhá hledat domov fotografovi Antonínu Kratochvílovi. Expozice Domovina mapuje průřez jeho díla, kdy hledáčkem zachycoval nejrůznější místa ze světa i z České republiky. Výstava skončí první víkend v září.

Autor snímků opustil Česko v raném věku, přesněji v sedmnácti letech, a většinu svého tvůrčího života strávil s americkým občanstvím. Za svůj domov však stále považuje zemi, v níž se narodil. Fotografiemi tudíž prochází motiv hledání domova a většinou zobrazuje lidi, kteří o něj buďto přicházejí, či ho naopak nacházejí, anebo žádný vůbec nemají. 

Tento koncept vymyslel kurátor Scott Thod, který zároveň tvrdí, že Kratochvíl reprezentuje poutníka bez domova. „Domovinu chápu jako Antonínovo pátrání po domově, jako hledání smyslu života vytrženého z kořenů. Jako pokus pochopit, jaké to je, když v důsledku války, ekologické katastrofy, náboženství či politiky ztratíte domov,“ vysvětlil. 

„Fotografování pro mě bylo léčebnou kúrou. Psychoterapií. Bylo cestou zpět a pokusem postihnout a pochopit sebe sama, svou zemi a místo, odkud přicházím… Svoje pocity jsem mohl ukládat do fotografií. V tom jsem měl štěstí,“ zapřemýšlel sám umělec. 

Výstava představí i válečné snímky z Iráku či z Kuby. Česko ale není první, kdo si Domovinu prohlédne. Exhibice měla premiéru už ve Spojených státech.  

Rodák z Lovosic se věnoval fotografii pro zahraniční prestižní noviny a časopisy. Vybíral si také témata spojená s válečnými konflikty, genocidou nebo revolucí. Věnoval se také portrétům slavných hvězd, v jeho portfoliu tedy můžeme najít Johnnyho Deppa, Davida Bowieho či George Clooneyho.