Vary otevírají dveře nejen Mirrenové

Karlovy Vary – Jména největších hvězd, které letos z filmového nebe posvítí na karlovarský festival, už jsou pár dní známa. Kromě Helen Mirrenové a Susan Sarandonové ale zamíří na 47. ročník přehlídky i další tvůrci. Nově přibylo například jméno italského režiséra Daria Argenta.

K Argentovi se hlásí řada filmařů v čele s Quentinem Tarantinem. Italský režisér a také scenárista je dlouhodobě respektován jako jeden z nejvíce osobitých tvůrců pohybujících se v žánru hororu, který značnou měrou pomáhal dotvářet. Jeho jméno se postupně stalo synonymem hororového žánru od thrilleru přes italský žánr giallo až po klasiku, jakou je třeba Fantom opery nebo Dracula. Právě posledně jmenovaný titul, v němž se Argento rozhodl vrátit ke gotickým kořenům Draculova příběhu a moderním způsobem jej dotvořit, režisér ve Varech osobně uvede. Promítat se bude ve 3D v sekci Půlnoční filmy.

Z Dánska do Varů dorazí Thomas Bo Larsen. Představí nejnovější opus režiséra Thomase Vinterberga Hon, který sklidil uznání na festivalu v Cannes. Larsen je Vinterbergovým kmenovým hercem, k jejich společné filmografii patří například Rodinná oslava, jež byla uvedena také ve Varech.

  • Dario Argento
    Dario Argento zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary
  • Kara Haywardová
    Kara Haywardová zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

V programu Cannes se objevil i film Moonrise Kingdom, který byl první hereckou příležitostí pro herečku Karu Haywardovou. Pozváním, aby tento snímek uvedla ve Varech, pokračuje festival v tradici objevování mladých hvězd, jež se mohou stát velkými hereckými přísliby budoucnosti. Tento předpoklad potvrdily například Keira Knightleyová nebo Scarlett Johanssonová, které by teď při příjezdu do Varů spadaly jistě do stejné hvězdné kategorie jako letošní hlavní host Helen Mirrenová.

„Nedovedu si představit, jaká je,“ uvedla na adresu hlavní hvězdy umělecká poradkyně festivalu Eva Zaoralová. „Soudila bych podle jejích rolí, že je to žena velmi inteligentní a že nebude nafoukaná.“ Ve Varech se bude s Mirrenovou promítat snímek Dveře, který natočil maďarský režisér István Szabó.

Thomas Bo Larsen
Thomas Bo Larsen

Do programu festivalu bylo celkem vybráno více než 200 snímků. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je představí od 29. června do 7. července.