Fotografovat Havla

Sedět ve skromné pracovně stále neuvěřitelně mladého fotografa Oldřicha Škáchy, poslouchat jeho vzpomínky a mít za zády 25 000 negativů a pozitivů havlovského archivu je zážitkem bezesporu unikátním. Škácha vzpomíná na svůj život vedle Havla, s Havlem, okolo Havla, na své splynutí se světem tohoto podle mne dodnes ne zcela doceněného politika, státníka, autora a zejména člověka. Čas, narůstající od jeho odchodu, bude laskavě přikrývat to málo sporného a naopak zvýrazňovat význam a kouzlo osobnosti tohoto našeho jedinečného politika druhé poloviny dvacátého století.

A vzpomínkám pomáhají právě fotografie Oldřicha Škáchy, které nám svojí dokumentární hodnotou, neokázalostí, humorem, prostotou a porozuměním vždy ostře připomenou dnes již vzácné vzpomínky na onu naprosto výjimečnou dobu, které jsme všichni byli účastníky. Byli jsme vlastně všichni Škáchou zastoupeni v Havlově životě. Pavel Kohout jej kdysi přivedl na IV. sjezd spisovatelů, kde naprosto konsternovaně poslouchal Vaculíkův slavný kritický projev, překvapili jej Kundera, Kohout, nečekaně Havel, nemile i soudruh Hájek… Toho dne nefotografoval, kvůli tomu tam byli Miloň Novotný a Dagmar Hochová. Zanedlouho se s Havlem potkává v jiný důležitý den – snímá jej jako svědka na Juráčkově svatbě.

 • Oldřich Škácha / Václav Havel
  Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24
 • Oldřich Škácha / Václav Havel
  Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24

Škácha začíná doslova vrůstat do světa výjimečných osobností, vědců, spisovatelů, budoucích i minulých politiků, kteří vytvářeli bezděky se rozšiřující okruh okolo Havla. Vznikají důležitá Škáchova přátelství s Krieglem, Patočkou, střídá pobyty u Kohoutů na Sázavě či u Havlů na Hrádečku, seznamuje se s Dominikem Tatarkou nebo věhlasnou dvojicí Hanzelka a Zikmund. Hodiny, dny a týdny naslouchá zajímavým debatám, diskuzím, přednáškám, oceňuje formulační schopnosti svých nových a nových přátel.

Video Václav Havel objektivem Oldřicha Škáchy
video

Václav Havel objektivem Oldřicha Škáchy

V nucené pracovní odmlce mezi lety 1970 až 1989 se živil všelijak (byl například zahradníkem na zámku Kratochvíle), stále však s prstem na spoušti své milované Leicy vytvářel obří archiv doby – tisíce fotografií zajímavých osobností, situací a stále častěji samozřejmě Havlových. Přátelský neustálý pobyt v Havlově blízkosti dával všem zapomenout na jeho roli fotografa, celý archiv není v žádném případě nijak stylizován, prostředí je zcela přirozené. Jeho objekty se postupně staly v té době i další výjimečné zářící osobnosti – od Medka a Tigrida přes Opaska, Koláře, Urbánka po Špidlíka, Schwarzenberga a samozřejmě Kohouta.

Oldřich Škácha / Václav Havel
Oldřich Škácha / Václav Havel
Více fotek
 • Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371778.jpg
 • Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371771.jpg
 • Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371757.jpg
 • Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371754.jpg

O vzniku svých dnes už naprosto jedinečných sérií sám autor říká: "Myslím, že ani já jsem pro něj nebyl jen obyčejný fotograf: postupem času mě chápal spíš jako součást inventáře své pracovny a často mou přítomnost snad ani nevnímal. Nepovažoval jsem to za přehlížení, ale za projev důvěry – nejvyšší metál, který mohl svému fotografovi udělit na památku…

 • Oldřich Škácha / Václav Havel
  Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24
 • Oldřich Škácha / Václav Havel
  Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24

Měli jsme všichni velké štěstí – po změně režimu se ve vazbě autora na objekt jeho zájmu vlastně nic nezměnilo. Škácha dál dokumentuje, teď už jako oficiální hradní dokumentarista na volné noze, ono slavné nové období již prezidentského života. A ona zakódovaná neviditelnost funguje náramně pořád. Jak se liší Škáchovy fotografie od stovek prací jiných, profesionálně bezesporu zdatných fotografů, redakčních přispěvatelů, agenturních zpravodajů, zahraničních špiček? Jen u Škáchy nahlížíme do Havlovy duše, do jeho vlastního světa, neokázalého, prostého pompy a jakékoliv aranžované falše. Nad řadou záběrů budeme dojati, až nyní na nás zapůsobí silou, jakou ostatní díla nemohou mít. Však také výstavy, které již drahnou dobu probíhají na nejrůznějších místech v republice i zahraničí, nemohou logicky nikdy mít sílu vzácné Škáchovy výpovědi.

 • Oldřich Škácha / Václav Havel
  Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24
 • Oldřich Škácha / Václav Havel
  Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24

Po výstavách ve Washingtonu, New Yorku mohou právě teď spatřit Škáchovy klasickou technikou zhotovované černobílé fotografie v Českém Těšíně, Varšavě, Jindřichově Hradci a v Litomyšli.

Havel navždy, fotografie Oldřicha Škáchy, výstava v rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl, zámecký pivovar Litomyšl, výstava potrvá do 8. 7. 2012.


Oldřich Škácha
Oldřich Škácha
Více fotek
 • Oldřich Škácha zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371764.jpg
 • Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371766.jpg
 • Oldřich Škácha / Václav Havel zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371767.jpg
 • Fotoaparát Oldřicha Škáchy zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3718/371770.jpg