Laureát Škvoreckého ceny vzejde ze 14 nominovaných

Praha - Na Cenu Josefa Škvoreckého je letos nominováno čtrnáct českých spisovatelů, mezi nimi i Marek Šindelka a Michal Ajvaz s knihami, s nimiž letos bodovali také v cenách Magnesia Litera.

Kromě Michala Ajvaze s Lucemburskou zahradou, jež byla vyhlášena Magnesií Literou knihou roku 2011, a Šindelkových povídek Zůstaňte s námi, se ve čtrnáctce nominovaných objevilo také jméno Petra Šabacha, který loni vydal novelu Máslem dolů, či Reného Bendy, autora Mojí studené války.

Dále letos mezi nominovanými autory figurují René Benda, Petr Čichoň, Vladimír Mikeš (Škodlivý prostor), Jakub Šofar (Zradidla čili lapy), Jan Štolba (Lomcování slovy), Petr Vacek (Kubincé manci), René Vaněk (Soma secundarium), Vlastimil Vondruška (Krev na lopuchu) a David Zábranský (Edita Farkaš). Jedinou autorkou v širším výběru je Kateřina Tučková, která porotu zaujala svým druhým románem Žítkovské bohyně.

Ze čtrnácti titulů vybere porota Společnosti Josefa Škvoreckého pět finalistů, vítěz pak bude znám během listopadu. Mezi nominovanými nefiguruje žádný z předchozích vítězů této ceny, ti ale zasednou v porotě. Knihy svých kolegů spisovatelů bude posuzovat Jan Novák (2007, Děda. Jiří Krechler-Bookman), Petra Hůlová (2008, Stanice Tajga), Tomáš Zmeškal (2009, Milostný dopis klínovým písmem), Emil Hakl (2010, Pravidla směšného chování) a Martin Ryšavý (2011, Vrač).

Nominaci na Škvoreckého cenu mohla získat pouze beletristická díla vydaná od června 2011 do května 2012. Ocenění má také studentskou část, ve které studenti středních škol soutěží v kategoriích próza a poezie.