Bratři Coenové stvořili Muže, který nebyl

Další filmovou lahůdku přináší cyklus Velikáni filmu v podobě snímku bratrů Coenů Muž, který nebyl. Film režíroval Joel Coen podle scénáře, na němž spolupracoval s bratrem Ethanem. Jejich černá komedie s prvky krimi se odehrává v městečku, kam zasadil děj svého filmu i Hitchcock pod názvem Ani stín podezření. Tvůrci realizaci věnovali velkou pozornost, každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení přichází za druhým s nemilosrdnou logikou. Každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, nemalou úlohu má i černobílý obraz, který kameraman Roger Deakins původně nasnímal na barevný materiál.

Coenovská skládačka náhod, nedorozumění a osudových setkání se odehrává v roce 1949. Hlavní postava Ed Crane je stárnoucí holič v malém městečku Santa Rosa na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris pracuje v místním obchodě a má tajný poměr se svým šéfem Davidem Brewsterem, kterému místní obyvatelé říkají Velký Dave. Ed nemá příliš mnoho důvodů ke spokojenosti se svým doposud nudným a bezvýznamným životem. Jednoho dne se přichází k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver a prozradí mu svůj tajný sen. Chce založit rozsáhlou síť chemických prádelen, ale chybí mu potřebný finanční kapitál deset tisíc dolarů na jeho uskutečnění. Edovi se tento plán rázem zalíbí a rozhodne se, že potřebné peníze nějakým způsobem získá a stane se jeho tichým společníkem… 

Holiče Eda Cranea vytváří Billy Bob Thornton, jehož herecký výkon se vrývá hluboko do paměti. Doris hraje Frances McDormandová, Velkého Davea představuje James Gandolfini. Film na 54. MFF v Cannes v roce 2001 získal Cenu za režii ex aequo, dále v témže roce Cenu BAFTA, Cenu Amerického filmového institutu, Cenu Asociace losangelských kritiků za nejlepší kameru (Roger Deakins) a Cenu americké Národní filmové rady pro nejlepšího herce (Billy Bob Thornton). 

Muž, který nebyl
Muž, který nebyl
Více fotek
  • Muž, který nebyl zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3723/372208.jpg
  • Muž, který nebyl zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3723/372210.jpg
  • Muž, který nebyl zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3723/372211.jpg
  • Muž, který nebyl zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3723/372214.jpg

„Film upoutá tím, že děj se nedrží předvídatelných schémat a diváka vtáhne natolik, že mu nedovolí vydechnout. Diagnóza lidské bezvýznamnosti a umíněnosti je možná trochu skličující, ale stejně to chcete zažít znovu,“ charakterizuje film kritička Radka Jaburková, která v článku pro TopZine ještě přidává tabulku:

Typické znaky coenovských filmů:

1. Složité dialogy: jejich postavy se strašně rády hádají, překřikují, mluví rychle, nesrozumitelně a sem tam s nějakým přízvukem. Titulky nutností!

2. Vykreslení Ameriky: tak, jak ji neznáme. Ku-Klux-Klan, mrazivý a prázdný sever USA, intrikánská a absurdní CIA. To všechno je jejich vlast a oni vám ji rádi představí.

3. Prachy: ano, jsou zhoubou lidstva, ne, nejsou zdrojem štěstí… V Big Lebowskim jde o kufřík plný peněz, v Po přečtení spalte o nákladnou plastickou operaci… A Tahle země rozhodně není pro chudý.

4. Nostalgie: ať už jde o folkovou a country hudbu v soundtracku, nebo o gospelové sekvence v samotném filmu, pouhá hudba jim stačí k dokreslení atmosféry. K tomu si přidejte A Serious Mana o židovském teenagerovi (narážka na jejich dětství) a máte sem tam i nějakou tu melancholii a slzičky.

5. Násilí: pokud jste útlocitní a nesnesete pohled na nějaké to bebíčko, Coeni vás nebudou mít rádi. Kde jinde totiž uvidíte chlápka, jak cpe jiného chlápka do drtičky na dřevo?


Muž, který nebyl - originální název: The Man Who Wasn't There  – Stopáž: 112 minut – Rok výroby: 2001 - Americký film (2001). Hrají: B. B. Thornton, F. McDormandová, J. Gandolfini, M. Badalucco, S. Johanssonová, J. Polito, T. Shalhoub, K. Borowitzová a další. Režie Joel Coen. V anglickém znění s titulky 29. 6. 2012 v 20:55 na ČT2.