V kárném táboře - opera inspirovaná Kafkou

Plzeň - Jedinečnou příležitost seznámit se v pouhých dvou představeních s dílem soudobého amerického skladatele, minimalisty Philipa Glasse, mají příznivci opery v Plzni. Soubor Divadla J. K. Tyla uvede jako poslední premiéru sezony 30. června komorní operu V kárném táboře. Dílo z roku 2000 napsal skladatel podle povídky Franze Kafky na libreto Rudolpha Wurlitzera. Nastudováním této opery se plzeňské divadlo zapojilo už potřetí do významného mezinárodního projektu.

Zdroj: Divadlo J. K. Tyla Autor: Pavel Křivánek

„Příběh nás zavádí do kárného tábora a líčí plánovanou popravu jednoho z vězňů. Alegorické dílo se zabývá otázkami trestu a smrti, ale též humanismu a idealismu,“ uvedla mluvčí divadla Eva Ichová. Kafka povídku napsal během tří dnů, od 15. do 18. října roku 1914, nedlouho po vypuknutí první světové války. Poprvé vyšla v roce 1919.

„Glass píše hudbu symfonickou, komorní, scénickou i filmovou, v katalogu jeho tvorby najdeme i 25 oper nejrůznější délky. Glassovy opery se hrají na předních světových scénách, v posledním dvacetiletí se objevují i u nás,“ připomněla Ichová. Dílo V kárném táboře je psáno pro dva protagonisty, velitele tábora a návštěvníka. Vedle nich se uplatňuje i několik epizodních postav, doprovod tvoří smyčcový kvintet, plzeňský soubor operu nabídne v anglickém originále.

V kárném táboře / Miroslav Kopp (Návštěvník), Jiří Hájek (Důstojník), Antonín Kaška, Dominik Peřina (Voják)
V kárném táboře / Miroslav Kopp (Návštěvník), Jiří Hájek (Důstojník), Antonín Kaška, Dominik Peřina (Voják)

Hudebního nastudování se ujal dirigent Petr Kofroň, který je nyní šéfem operního orchestru plzeňského divadla. Kofroň stojí spolu s Agon Orchestra za všemi pražskými uvedeními Glassových oper a s tímto titulem se již setkal. Koncem roku 2005 operu v české premiéře uvedl v Divadle Archa v rámci Maratonu soudobé hudby, o půl roku později v jiné scénické podobě uzavírala v pražské La Fabrice projekt Perzekuce.

Nastudováním Glassova díla vstoupilo divadlo již potřetí jako partner do mezinárodního projektu Armel Opera Competition and Festival, který se těší světové publicitě. Festival vyvrcholí v říjnu v maďarském Szegedu, kde bude uvedeno pět inscenací pěti zapojených divadelních a operních domů.

V kárném táboře / Miroslav Kopp (Návštěvník), Antonín Kaška, Jiří Hájek (Důstojník)
V kárném táboře / Miroslav Kopp (Návštěvník), Antonín Kaška, Jiří Hájek (Důstojník)

Vedle plzeňského je to Národní divadlo v Szegedu, Centrum pro soudobou operu v New Yorku, Srbské národní divadlo z Nového Sadu a Slovenské národní divadlo z Bratislavy. „Účast plzeňské opery v této významné soutěži byla umožněna díky finanční podpoře z projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015,“ dodala Ichová.