Začaly Vary. Ve filmech se topí, ale neplavou

Karlovy Vary - V plaveckém stylu se neslo zahájení 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který láká strohým plakátem, ovšem bohatým programem. Pro začátek jej pořadatelé naladili na „dobré vibrace“. Na zahájení nechyběl ani první hvězdný host přehlídky - Helen Mirrenová.

Britská herečka během ceremoniálu převzala Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos. Při přebírání ceny zmínila nedávno zesnulou americkou režisérku Noru Ephronovou a vyjádřila naději, že se v budoucnu prosadí ve filmové branži ještě více žen. „Jsem ráda, že jich teď vidím tolik v porotách, ještě před 15 lety by to nebylo možné,“ poznamenala. „Zajímalo by mě, kolik filmů z festivalového programu natočily režisérky, ale to je asi těžká otázka.“

Součástí zahájení bylo také představení proty. Mezinárodní vede programový ředitel prestižní newyorské Film Society of Lincoln Center a šéf festivalu v New Yorku Richard Peňa. Domácím zástupcem je rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé. Moderátor úvodního večera devítidenního filmového maratonu Marek Eben v hledišti přivítal také prezidenta Václava Klause s manželkou Livií.

  • Zahájení 47. MFF KV: Helen Mirennová s Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii
    Zahájení 47. MFF KV: Helen Mirennová s Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary
  • Zahájení 47. MFF KV: Delegace k filmu Good Vibrations
    Zahájení 47. MFF KV: Delegace k filmu Good Vibrations zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Volba zahajovacího snímku padla letos na „dobré vibrace“. Název Good Vibrations odkazuje ke kultovnímu obchodu v Belfastu, který pomohl v době vrcholících severoirských konfliktů v 70. letech vzniku tamní punkové scény. Biografický snímek o jeho majiteli Terrim Hooleyovi se bude promítat ještě od 23:00 v letním kině. Těm, kteří se na projekci zdarma v noci vydají, zpestří cestu ohňostroj.

Na slavnostním zahájení se také poprvé promítá festivalová znělka, v níž bývá „hlavním hrdinou“ významný host předchozího ročníku. Sladit natáčení s programem Judi Denchové se ovšem tentokrát pořadatelům nepovedlo a jako náhrada vznikla vtipná vzpomínka na režiséra Otakara Vávru, který zemřel loni v září. Odehrává se na hřbitově. Vznikne nicméně i znělka s Denchovou a svou účast výhledově přislíbil i Robert De Niro a Antonio Banderas, kteří se na karlovarský festival v minulosti také vypravili.

Večer jako už tradičně ozvláštnila pódiová show bratří Cabanů. Letos v plaveckém stylu. Diváci po rozhrnutí opony viděli na projekci vodní bazénovou plochu, rozdělenou reálnými startovními bloky a umělohmotnými zábranami visícími ze stropu. Odtud se za plátnem patřičně nasvíceni vydali plaveckým stylem prsa kaskadéři, aby se efektní obrátkou vrátili. Na jeviště v tom okamžiku přišli lázeňští pacienti v županech, mezi nimi i Eben a objevilo se festivalové logo. „Jsou to skuteční lázeňští hosté z Třince a Českého Těšína,“ prozradil Eben. Ze strany festivalu prý šlo o dobrou spolupráci, neboť jejich vystoupení hradí pojišťovna.

47. ročník uvede do 7. července přes dvě stovky snímků hraných i dokumentárních, z nichž 22 bude mít světovou, 35 mezinárodní a osm evropskou premiéru. Celkem se bude promítat ve 14 sálech, šest v Thermalu je od letoška digitalizovaných.

Video Jakub Železný o festivalu ve Varech
video

Jakub Železný o festivalu ve Varech

Jakub Železný o festivalu ve Varech

Atmosféra ve Varech