Helen Mirrenová: Dejte ženám mužské role

Karlovy Vary - „V roce 2012 je to úplně jinak než před deseti lety a za dalších deset, dvacet let se to ještě více změní a ženy budou daleko víc působit ve veřejném životě,“ předpokládá Helen Mirrenová. Britská herečka, která je hostem 47. ročníku karlovarského festivalu, si přitom jednu ženu ve významné funkci zahrála - britskou královnu Alžbětu II. Oscarové drama připomene dnes Česká televize ve 21:35 na ČT1.

O nedostatku režisérek a scenáristek se Helen Mirrenová zmínila už při zahájení festivalu, na němž převzala Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. „Říkám: Napište postavu pro muže a potom té postavě dejte ženské jméno,“ radí herečka, která si takovou záměnu sama vyzkoušela v roce 2010 ve filmové verzi Shakespearovy Bouře.

„Nestěžuji si na role žen ve filmech. Stěžuji si na role žen ve skutečném životě,“ upřesnila Mirrenová. Připouští ale, že situace se od dob, kdy ve filmové branži začínala, mění, i když to stále není ono. „Když jsou role žen ve skutečném životě výraznější, produktivnější, pozorujete lepší role pro ženy i v dramatickém zpracování,“ domnívá se.

Přestože emancipaci podporuje, řady režisérek nebo scenáristek rozšířit nehodlá. „Ale chtěla bych je povzbuzovat, doufám, že s nimi budu pracovat,“ dodala. Vyzkoušela si sice režisérskou práci v krátkém filmu, který byl součástí povídkového snímku Na hraně, baví ji ale být a zůstat herečkou. Při režijním debutu jí prý radil její manžel, režisér a producent Taylor Hackford. Seznámila se s ním při natáčení filmu Bílé noci v polovině 80. let.

„Je radost s ní pracovat. Helen patří mezi herce, z nichž dostanete opravdu všechno, to je pro režiséra velká radost. Máte-li hvězdu, která na place opravdu je a nesedí pořád v karavanu, má to blahodárný účinek i na ostatní,“ nešetřil Hackford na adresu své ženy chválou. Do Varů přijel spolu s ní. 

Na festival dorazil i maďarský režisér István Szabó, jehož poslední snímek The Door (Za zavřenými dveřmi) společně s Mirrenovou v neděli uvedou. V dramatu odehrávajícím se v Maďarsku v 60. letech minulého století ztvárnila do sebe uzavřenou hospodyni, kterou si najme úspěšná spisovatelka (hraje ji německá herečka Martina Gedecková).

„Jedinou výhodou bylo, že jsem neměla žádný make-up, takže jsem se nemusela pět hodin připravovat. Byla to ale jedna z mých nejtěžších rolí,“ zavzpomínala na natáčení Mirrenová. „Jde o středoevropský příběh a při celé té historii střední Evropy, zkušenostech s druhou světovou válkou, s komunismem, jsem cítila velkou zodpovědnost.“

Video Brífink Helen Mirrenové a Taylora Hackforda na MFF v Kralových Varech
video

Brífink Helen Mirrenové a Taylora Hackforda na MFF v Kralových Varech

Pocitu zodpovědnosti se nevyhnula ani ve filmu Královna, dramatu Stephena Frearse nabízejícím pohled do zákulisí britské moci po tragické smrti princezny Diany. „Byl to náročný úkol. Kromě toho na všechno, co souvisí s královskou rodinou, se v Británii zaměří velká pozornost. A předtím se něco takového nenatočilo. Řekla jsem si, že má role nebude dokonalá replika královny, ale taková moje imprese královny - co si myslím, jaká je. Brala jsem svou práci jako její osobní podobiznu. Když malíř maluje obraz, je v něm i hodně z osobnosti malíře, a já jsem o tom uvažovala stejně, to mě vlastně osvobodilo,“ podotkla k filmu z roku 2005, jenž ji vynesl prvního Oscara, Mirrenová.

Svět filmu Mirrenovou, která je také oceňovanou divadelní hereckou, fascinuje hlavně kvůli své rozmanitosti. Když natáčí film, občas si prý řekne, že by v tu chvíli snad raději účinkovala na jevišti. Když se na divadelní představení chystá, přemýšlí o tom, že snad raději natáčela film. Svět filmu by však vždy zvítězil.

"Je trošku až děsivé, že ve filmovém odvětví jsou násilí a mučení přijatelnější než nahota a sexualita. To mi přijde jako odhalení něčeho velmi nepříjemného v lidské povaze. Protože vinu nemůžete hodit jenom na filmaře, oni koncekonců vědí, co diváci chtějí a podbízejí se. Takže je to v nás všech." /Helen Mirrenová/


Jejím nejnovějším počinem je role ve snímku Alfred Hitchcock and the Making of Psycho (Alfred Hitchcock a vznik Psycha), ve kterém mistra hororu režiséra Alfreda Hitchcocka ztvárňuje britský herec Anthony Hopkins. Herečku Janet Leighovou, která se v Psychu stane obětí vraždy ve sprše, si v novém snímku zahraje Scarlett Johanssonová. Mirrenová hraje Hitchcockovu ženu Almu Revilleovou.

Na festivalu se nezdrží do konce, nepotká se tedy s druhou hvězdou, jež má do Varů zavítat, se svou hereckou kolegyní Susan Sarandonovou.