Pro Pearl Jam je hudba vždy na prvním místě

Praha - Americká rocková skupina Pearl Jam v zaplněné pražské O2 areně, kam podle pořadatelů dorazilo 13 000 lidí, zahrála největší hity své dlouholeté kariéry. Nadšeným posluchačům nabídli zejména skladby z alb Ten a Backspacer. V roli hosta předních představitelů grungeové scény se představila legendární americká punková formace X.

Zpěvák Pearl Jam Eddie Vedder sklidil aplaus už před začátkem koncertu své kapely, když se v závěru vystoupení X přidal ke zpěvačce Exene Cervenka, jejíž jméno prozrazuje český původ.

Zaplněná hala v úvodu koncertu Pearl Jam vyslechla instrumentální úvod vytvořený skladbou Philipa Glasse Metamorphosis 2. „Dobrý večer,“ pozdravil česky diváky dlouhovlasý zpěvák Vedder. Celý večer působil uvolněným dojmem.

„Pearl Jam jsou totiž koncertní matadoři a každé vystoupení si vyloženě užívají. Až se zdá, jako by hráli především pro své potěšení. Hoši se do toho skutečně opírali ze všech sil. Aby také ne, dvě kytary (a počítáme-li občasnou Vedderovu, tak tři), basa a bicí, to už je slušný ansámbl. Pearl Jam jsou kapelou, pro níž je hudba na prvním místě, nějakou velkou show, pódiové stylizace a kostýmy, to u nich skutečně nečekejme – spíše naprosté soustředění na to jediné, co je pohání: na hudbu,“ zhodnotil koncert hudební publicista Josef Rauvolf. 

Video Pearl Jam v Praze 2012
video

Pearl Jam v Praze 2012

Zcela zaplněná O2 Arena vytvářela kapele jistě inspirativní prostředí, což také Vedder občas komentoval. Inspirativní i v tom, že pokud hráli starší věc, jako třeba Even Flow, pustili se kytaristé do sólování, které v případě McCreadyho silně upomínalo kouzlení Jimiho Hendrixe, a to včetně wah-wah pedálu, vazbení a podobných kulišáren. V bouřícím hledišti bylo mnoho cizinců, což dokazovaly státní vlajky. Bylo patrné, že na koncert dorazili fanoušci Pearl Jam z Polska, Slovenska, Kanady, Turecka či Itálie. „Úvodní Sometimes byla ještě docela klidná, ale již druhá Animal pěkně zabouřila. Kytary Mika McCreadyho a Stone Gossarda se skvěle doplňují, zatímco zběsilá basa Jeffa Amenta společně s rasantními bicími Matta Camerona vytváří hutný základ – a nad tím vším zcela jedinečný a nezaměnitelný zpěv Eddieho Veddera,“ popsal průběh koncertu Rauvolf.

Hudební znalce fascinovali množstvím kytar, které jim podávali mezi jednotlivými skladbami jevištní technici. Vedder a kytarista Mike McCready s nimi mimo jiné předvedli rocková sóla hraná poslepu s nástrojem za hlavou.

„Zcela zaplněná O2 Arena vytvářela kapele jistě inspirativní prostředí, což také Vedder občas komentoval. Inspirativní i v tom, že pokud hráli starší věc, jako třeba Even Flow, pustili se kytaristé do sólování, které v případě McCreadyho silně upomínalo kouzlení Jimiho Hendrixe, a to včetně wah-wah pedálu, vazbení a podobných kulišáren,“ doplnil hodnocení spokojený Josef Rauvolf.

Série letošních koncertů Pearl Jam zahrnuje deset evropských měst včetně Prahy. Do české metropole se vrátili po šesti letech. Jedna ze zásadních kapel 90. let loni oslavila 20. výročí existence. Do České republiky přijeli Pearl Jam počtvrté. Poprvé se zde jako kapela představili v roce 1996 na turné k desce No Code.