Vary, den osmý: Na čekané

Karlovy Vary - Festival už má ke konci blíž než k začátku. Herec Josef Somr ale na slavnostní udělování cen čekat nemusel, ocenění za přínos českému filmu převzal už dnes. Počká si ovšem Susan Sarandonová, i když na rozdíl od tvůrců soutěžních snímků ví, co ji čeká. A čeho se dočká česká kinematografie? I o tom se na festivalu dnes mluvilo.

Americká herečka Susan Sarandonová zamířila po červeném koberci do Velkého sálu hotelu Thermal, kde uvedla komedii Jeff, který žije s mámou. Předtím ale ještě při tiskové konferenci trpělivě a se vtipem odpovídala na otázky novinářů ke své herecké minulosti, současnosti i budoucnosti. Na červený koberec si šlápla také mladičká herečka Kara Haywardová, která letos debutovala v oceňovaném snímku Moonrise Kingdom. Uvést ho přijela do Varů osobně.

Video Rozhovor se Susan Sarandonovou
video

Rozhovor se Susan Sarandonovou

Kara Haywardová na 47. MFF Karlovy Vary, kde předsatavila snímek Až vyjde měsíc (Moonrise Kingdom)
Zdroj: Film Servis Karlovy Vary

Osobní účastí poctil světovou premiéru svého filmu i španělský režisér Luis Miňarro, který natočil portrét historicky nejstaršího aktivního filmaře Manoela de Oliveiry - 101: Manoel de Oliveira očima Luise Minarra.

Z filmu 101: Manoel de Oliveira očima Luise Miñarra
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Ve Varech se dnes promítal také Žert režiséra Jaromila Jireše z roku 1968. Jeho uvedení bylo poctou herci Josefu Somrovi, který před projekcí převzal z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu za přínos českému filmu.

47. MFF Karlovy Vary: Josef Somr s Cenou prezidenta festivalu za přínos českému filmu
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Dvě setkání prozradila něco právě z budoucnosti tuzemské kinematografie. Režisér David Ondříček představil svůj nový film Ve stínu, detektivku, která se odehrává v 50. letech minulého století. Premiéru, jež byla původně ohlášena na únor, bude mít snímek v září. Budoucnosti českého filmu se týkala také rámcová dohoda, kterou o jeho podpoře dnes sepsali zástupci České televize s energetickou společností RWE, barrandovským studiem a jejich filmovou nadací.

Tradiční doprovodnou akcí festivalu je projekt Nadace ČEZ Rozjeďte to pro dobrou věc, při níž mohou lidé na rotopedu „vyšlapat“ peníze pro potřebné. V minulých letech bylo šlapání rozložené do celé doby festivalu, letos ho pořadatelé připravili na jeden den. Výtěžek ve výši téměř půl milionu korun letos poputuje do Centra Paraple a Nadace Jedličkova ústavu. Ta navíc získala dalších 100 tisíc z prodeje unikátní lahve šampaňského.

Kamery České televize na festivalu nechybí a bedlivě sledují filmové dění. Sledují ale nejen to, co se děje před a na filmovém plátně, ale i co se děje za ním. Více v reportáži Petra Viziny:

Video Reportáž Petra Viziny o nejstarším promítači na festivalu
video

Reportáž Petra Viziny o nejstarším promítači na festivalu

Zárukou zajímavého pohledu na festivalové dění jsou i Festivalové vteřiny, které odměřuje Marek Eben:

Video Festivalové vteřiny 2012
video

Festivalové vteřiny 2012