Vážně nevážný Roman Trabura pracuje s obsesí

Praha - V Galerii Václava Špály na Národní třídě vystavuje Roman Trabura, jehož díla má ve sbírkách i Národní galerie. Expozice s názvem Light Obsession představuje obrazy inspirované zejména apokalyptickými výjevy, přesto jim nechybí humor. Výstava potrvá do 2. září.

„Konstruuje hádanky, dualistické hříčky. Vážně si dělá legraci, je něžně sarkastický. Sprejerské výlevy na plechových transparentech nejsou výronem rádoby adolescentní skepse. Fungují jako závaží, jež stahuje ulétávající idealistické pomyšlení a představy prostorů za obzorem dolů do sklepa,“ upozorňuje na malířova specifika kurátorka výstavy Lucie Šiklová. 

Video Roman Trabura vystavuje v Galerii Václava Špály
video

Roman Trabura vystavuje v Galerii Václava Špály

Více rovin mají i jeho zdánlivě idylické obrazy. „Obsesivní puzení nutí Romana ke změnám. Proto některým postavám přibyly ráznější atributy jako panzerfaust a romantickou lesní idylu rozrušil automobil s červenými světly. Fenomén světla a stínu jako jeho opačného aspektu ruku v ruce s promýšlením světelné režie patří mezi zásadní a téměř konstantní charakteristiky Romanovy malby. Světlo svým barevným spektrem zviditelňuje svět a Roman Trabura je řeší ve své malbě kontinuálně až na hranici posedlosti,“ vysvětluje dále kurátorka. 

Roman Trabura pracuje i s plechem, který podle výtvarníka symbolizuje temnou stránku lidské duše. „V osobitém spacialisticko-luministickém rámci umocněném posedlostí vypravěč Trabura promýšlí dualismus dobra a zla, parafrázuje, odkazuje do dějin i současnosti. Glosuje. Potenciální svěžest je obtěžkaná duchem konce tisíciletí a dospělá duše pravověrného ironika a skeptika s vírou se zároveň nebojí přiznat k touze - průhledu - po harmonii lesního palouku,“ uzavírá Šiklová.