All That Jazz

Praha - Koncertem ve Valdštejnské zahradě začíná 7. ročník festivalu Bohemia Jazz Fest. První den vystoupí Miroslav Hloucal Quartet, vítěz soutěže jazzových kapel do 30 let Jazz Prix 2012, a australské duo The Baker Suite. Festival pokračuje na Staroměstském náměstí v Praze, v Plzni, Domažlicích, Olomouci, Brně, Táboře, Českých Budějovicích a končí 22. července v Prachaticích. Vstup na všechny koncerty konané na historických náměstích je zdarma.

Ve středu, místní oblíbenec František Kop zahřeje dav pro legendárního jazzového kytaristu Mikea Sterna společně s hvězdným kvartetem, které zahrnuje basovou superstar Richarda Bona, bubeníka Dava Weckla a saxofonistu Boba Franceschiniho. Čtvrtek přináší chutné mezinárodní menu: Pantoum, klavírní kvartet z Drážďan, vzrušující holandskou saxofonovou skupinu Artvark a LLAMA, fascinující světové hudební duo uvede španělskou zpěvačku Silvii Pérez Cruz a izraelského perkusionistu Ravida Goldschmidta.

Mezi hvězdy letošního ročníku Bohemia Jazz Festu, které se představí na různých místech, patří i americká zpěvačka Dee Dee Bridgewaterová. V rámci koncertu v Plzni 13. července převezme ocenění Bohemia Jazz Fest Award za přínos světovému jazzu britský kontrabasista Dave Holland.

Video Rozhovor s Rudym Linkou
video

Rozhovor s Rudym Linkou

V rámci letošního ročníku festivalu se koná také zajímavý workshop. V pátek 13. července v 11.00 v Českém centru Praha (Rytířská 31, Praha 1) se mohou zájemci dozvědět, jak funguje jazzový band, a nahlédnout do zákulisí tvorby holandského Artvark Saxophone Quartetu.
Dozvědí se, jakou roli hraje barytonový, tenorový a altový saxofon; členové kvartetu se s návštěvníky podělí o zkušenosti ze spolupráce s jazzovými legendami Peterem Erskinem a Doudou n’Diaye Rosem. Nebude chybět ani jam session s fanoušky Artvark Saxophone Quartet.

Bohemia Jazz Fest 2012
Zdroj: Bohemia Jazz Fest

Na loňském ročníku Bohemia Jazz Festu vystoupili například legendární klávesista McCoy Tyner a jeho Quartet, americký trumpetista Tom Harrell nebo norská jazzová zpěvačka Inger Marie Gundersenová.

Zakladatelem a organizátorem Bohemia Jazz Festu je jazzový kytarista českého původu Rudy Linka. Koncerty festivalu každý rok navštíví desítky tisíc lidí.

Bohemia Jazz Fest / McCoy Tyner a Rudy Linka
Zdroj: Bohemia Jazz Fest

Rudy Linka: „Jazz je to nejotevřenější, co vůbec může být“

„V letošním ročníku máme vlastně více muziky než jindy a také máme nové město Olomouc, kde bude vystupovat vůbec největší hvězda všech ročníků Dee Dee Bridgewaterová. Festival má opravdu velmi dobré jméno hlavně v zahraničí. Velký podíl na tom má především úžasné české obecenstvo, pro které chtějí zahraniční hvězdy hrát. Není totiž úplně normální, aby jazzman hrál pro 20 tisíc lidí na Staroměstském náměstí, ten zájem mě opravdu baví,“ řekl jazzman a zakladatel festivalu Rudy Linka v rozhovoru pro ČT24.