Colours of Ostrava jsou industriální, Masters of Rock svatební

Ostrava - Čtyřdenní hudební svátek Colours of Ostrava se poprvé bude konat mezi technickými památkami v novém areálu v Dolní oblasti Vítkovice. Návštěvníci se mohou od 12. července těšit nejen na hudební zážitky, ale i doprovodný program v podobě filmů, divadel, výstav, diskusí, výtvarných dílen či workshopů. Zároveň ve Vizovicích začíná desátý ročník hudebního festivalu Masters Of Rock, největší hudební letní akce Zlínského kraje.

Mezi hlavní hvězdy hudební přehlídky v Ostravě budou patřit Alanis Morissetteová, Bobby McFerrin, ZAZ, Janelle Monáeová, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií Ostrava nebo Parov Stelar Band.

„Celkově se počet programových bodů během čtyř festivalových dní zastavil téměř na čísle 200,“ uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová. Od pátku se festivalový program bude konat na 12 scénách. V pátek a sobotu bude součástí Colours i bezplatný Festival v ulicích, který oživí centrum Ostravy koncerty, pouličními vystoupeními, hudebními workshopy nebo divadly.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Reportáž Pavly Daňkové

12.07.

Telefonát Evy Klucho

Rozhovor s Jiřím Sedlákem

Telefonát Heleny Dohnalové

Rozhovor s Petrem Koudelou

„Colours letos proběhnou nově v unikátním prostředí bývalých hutí, železáren a dolů. V jedné části nabídne velké open-air scény, kempink na trávě a v zeleni, i další travnaté zóny určené k odpočinku nebo zpevněné plochy ke stání a tanci při koncertech,“ uvedl mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Druhá, industriálnější část bude mít několik zastřešených scén, ale návštěvníci si budou moci prohlédnout i unikátní industriální architekturu.

Festival v ulicích začne již v pátek 13. července v 11:00 velkým průvodem z Masarykova náměstí na Novou Karolinu. Městem projde více než čtyřicetimetrový průvod s téměř třiceti bubeníky, dvaceti capoeiristy, tanečníky a akrobaty na speciálních hybostrojích. „Připojte se k průvodu a společně s námi vytvořte v centru Ostravy nevšední festivalovou atmosféru,“ vyzývá Petra Hradilová, výkonná ředitelka Festivalu v ulicích.


Hlavní scéna nabídne 16 000 metrů čtverečních plochy pro diváky. Scéna bude široká 47 metrů, hluboká 30 metrů a vysoká 20,5 metru a podle Sedláka je schopna vydržet osmý stupeň síly větru. Celková váha pódia je přes 130 tun. „Pódium nabídne jeden z nejlepších zvukových systémů současnosti, uprostřed divácké plochy budou zvukové věže se zpožďovači a celkem tři projekční plátna pět krát čtyři metry,“ podotkl s tím, že prostor před druhou hlavní scénou bude mít 8 000 metrů čtverečních.

Tráva bude pokrývat asi 23 000 metrů čtverečních, přičemž 20 000 metrů čtverečních muselo být v areálu, který obklopuje šest kilometrů plotů, nově oseto. Festival letos poprvé využije na čepované nápoje také zálohované recyklovatelné kelímky.

Festival Colours of Ostrava je i letos bezbariérový. Pro vozíčkáře jsou připraveny zvláštní tribuny. Někteří budou obsluhovat i ve speciálním BEZbaru. Pracovat v něm bude i Muž roku 2009 Martin Zach, který je od úrazu upoután na vozík. „Projekt je zajímavý. Proto jsem tady. Můžeme ukázat, že vozíčkáři jsou schopní a nemusí sedět jenom doma,“ říká Martin Zach, který se hned po ukončení léčby po zranění snažil začlenit zpět do života. „Když člověk chce, tak to jde. Možná dnes žiji vytíženější život než před úrazem.“

Video Festival je i letos bez bariér
video

Festival je i letos bez bariér

Desátý ročník festivalu Masters Of Rock

Vizovice na Zlínsku zahajují jubilejní desátý ročník hudebního festivalu Masters Of Rock. Fanoušci tvrdé muziky zaplní areál vizovické likérky od 12. do 15. července. Hlavní hvězdou festivalu bude finská skupina Nightwish, která se do Vizovic vrací po třech letech.

Do Vizovic letos míří hudební příznivci ze 34 zemí, například i z Brazílie, USA, Kanady či Singapuru. Na Zlínsko každoročně dorazí přes 20 000 vyznavačů metalu, počet obyvatel pětitisícových Vizovic tak naroste až pětinásobně. Festivalem bude žít celé město, chystají se hospodští, stánkaři, prodejci potravin, ale i policisté. Fanoušky ale především zajímá na 70 kapel z 13 zemí, které vystoupí na dvou pódiích likérky.

Nightwish představí svůj nový počin nazvaný Imaginaerum, metalové album plné fantazií zahalených v surrealistickém hávu. „Jde o vskutku fantastické hudební dílo o 13 písních, ke kterému kapela dokonce natočila muzikálový film, kde jsou videoklipy k jednotlivým písním propojeny dialogy v jednu souvislou dějovou linii,“ uvedla Martina Benešová z pořádající agentury Pragokoncert.

Na Masters Of Rock dorazí s dosud největší pódiovou show také zástupce nizozemského symfonic-metalu Within Temptation. Světovou premiéru písně složené speciálně pro české fanoušky přichystali švédští Sabaton a poprvé na festivalu v Česku zahrají legendární Irové Thin Lizzy. Událostí pro fanoušky metalu bude i vystoupení německé kapely Unisonic, ve které se po 24 letech společně představí bývalí členové skupiny Helloween Michael Kiske a Kai Hansen.

Masters of Rock
Zdroj: Masters of Rock
Autor: Petra Hubáčková

Návštěvníci se mohou těšit také na německé Edguy, do Vizovic opět přijedou i oblíbené finské formace Stratovarius a Korpiklaani. Fanoušky čistokrevného hard rocku potěší světový comeback Švýcarů Gotthard s novým zpěvákem v čele, vůbec poprvé pak ve Vizovicích vystoupí americká power metalová kapela Kamelot. K lákadlům budou patřit i další Švédové Arch Enemy, Deathstars či Tiamat nebo němečtí Freedom Call. Česká metalová legenda Arakain si na Masters zase přiveze exkluzivního hosta - Lucii Bílou.

Brány likérky se otevřou ve čtvrtek 12. července ve 12:00, první kapela Legendy se vrací vystoupí o dvě hodiny později. Novinkou je letos to, že kompilační festivalové CD obdrží letos každý návštěvník, nejen prvních 10 000 lidí, co projde bránou.

Rocková svatba přímo na pódiu

Festival poprvé zažil také rockovou svatbu přímo na jednom z pódií. Novomanželé se na Masters of Rock seznámili, každoročně jej navštěvují a tak se tady symbolicky také vzali. Snoubenci si své „ano“ řekli hned první festivalový den v 15 hodin. „Proč tady? Prostě atmosféra je super!“ řekl ženich Vladan Býma. „Svatby už jsme dělala na různých místech, ale abych dělala svatbu v kotli při desetitisících návštěvnících, to jsem ještě nezažila,“ vysvětlila místostarostka Vizovic Zuzana Štalmachová.

Video Rocková svatba na Masters
video

Rocková svatba na Masters

Metaloví fanoušci mohou od středy dopoledne zadarmo stanovat na označených loukách kolem likérky, kam ale nebude povolen vjezd autem, nebo mohou využít nabídky privátních kempů. Stejně jako loni bude zakázáno parkování podél silnice I/49. Parkovat lze podél jedné strany staré zádveřické cesty, vedoucí od Zádveřic až do Vizovic, a také až směrem na Těchlovský kopec a do Slušovic. Dopravu bude řídit policie.